Gdy jedzenie szkodzi

Opublikowano: 15.04.2020 | Kategorie: Publicystyka, Publikacje WM, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1186

Niewątpliwie budzi kontrowersje, a kiedy pojawia się w rozmowach, prędzej można spodziewać się żartów i pobłażliwych uśmiechów niż zrozumienia tematu. Gluten, bo o nim mowa, wciąż wydaje się być tajemniczą substancją, o której krążą legendy, niż realnym problemem, z którym boryka się wiele osób.

Gluten jest mieszaniną białek roślinnych występującą w ziarnach niektórych zbóż takich, jak np. pszenica, żyto czy jęczmień. To dzięki niemu ciasto zyskuje elastyczną, ciągliwą konsystencję. Większość osób nie ma problemów z tolerancją glutenu, a produkty zbożowe są dla nich bezpieczne. Jednak szacuje się, że nawet kilka procent populacji może cierpieć na problemy zdrowotne spowodowane spożywaniem produktów zawierających gluten.

Choroby glutenozależne to:

– celiakia (choroba trzewna), w której dochodzi do niszczenia kosmków jelita cienkiego i upośledzenia wchłaniania składników odżywczych,

– choroba Duhringa (opryszczkowate zapalenie skóry), w której oprócz zmian w jelicie cienkim dochodzi przede wszystkim do powstawania problemów skórnych,

– alergia na gluten, która objawia się różnego rodzaju reakcjami alergicznymi np. pokrzywką skórną, biegunką, wymiotami, zmianami skórnymi o typie atopowego zapalenia skóry, wodnistym katarem,

– nadwrażliwość na gluten, która daje różne niepokojące objawy, ale nie obserwuje się przeciwciał charakterystycznych dla celiakii czy alergii, nie dochodzi także do zmian w obrębie jelita cienkiego.

Warto zaznaczyć, że choroby glutenozależne mogą dawać objawy nie tylko ze strony układu pokarmowego czy skóry, ale także dotyczyć układu endokrynnego, krwionośnego, kostno-stawowego, nerwowego, rozrodczego, wpływać na powstawanie zaburzeń psychiatrycznych, metabolicznych, hematologicznych czy powodować objawy oczne.

Gluten jest jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych. Szacuje się, że od 10% do 25% osób z alergią pokarmową jest uczulona na tą mieszaninę białek. Często z chorobami glutenozależnymi występuje także nietolerancja laktozy.

Problem chorób glutenozależnych istnieje i zdaje się być coraz bardziej istotny na tle badań fińskich czy amerykańskich mówiących o wzroście liczby osób cierpiących na problemy zdrowotne spowodowane spożywaniem produktów zawierających gluten. Mitem jest twierdzenie, że choroby glutenozależne dotykają tylko dzieci i mijają z wiekiem. Mogą się one pojawić nawet u osób 80-letnich. W Polsce niestety wykrywa się niewielki procent wszystkich zachorowań na tego typu schorzenia, co oznacza, że wiele osób jest nieświadomych choroby lub prawdziwej przyczyny schorzeń, z którymi walczą.

Gluten jest obecny niemal wszędzie, począwszy od zbóż, pieczywa, makaronów, poprzez słodycze, ciasta, proszek do pieczenia, płatki śniadaniowe, aż po przyprawy i kosmetyki. Nawet produkty naturalnie bezglutenowe jak niektóre kasze, ryże, mąka kokosowa mogą być zanieczyszczone produktami zawierającymi gluten (np. inną mąką) w procesie transportu, przechowywania czy pakowania. Tylko produkty oznaczone licencjonowanym symbolem przekreślonego kłosa dają pewność, że nie ma w nich glutenu. Warto także zwracać uwagę na informacje dla alergików zawarte na opakowaniach produktów.

Można zadać pytanie, dlaczego wpływ glutenu na zdrowie nie jest szerzej dyskutowany. W Polsce na przykład nie ma krajowego rejestru osób chorujących na celiakię, a dane liczbowe są szacunkowe. Choroby glutenozależne są lekceważone, często mylnie diagnozowane jako zespół jelita wrażliwego. Dodatkowo w przestrzeni publicznej forsowany jest pogląd, że unikanie glutenu jest swego rodzaju kaprysem i wymysłem celebrytów, a ludzie, którzy z przyczyn zdrowotnych muszą stosować dietę bezglutenową, są postrzegani z pewnym przymrużeniem oka i zdziwieniem. Jeśli nie wiadomo, o co chodzi, zapewne chodzi o pieniądze i wpływy producentów zbóż, mąk i żywności. Pszenica jest bardzo szeroko wykorzystywana, a podniesienie tematu szkodliwości współczesnych, bogatych w gluten odmian zbóż miałoby ogromny wpływ na przemysł spożywczy, wymuszając na nim daleko idące zmiany, a na konsumentach konieczność zmiany nawyków żywieniowych.

Temat wpływu glutenu na nasze zdrowie jest niewątpliwie wieloaspektowy, złożony i przede wszystkim aktualny. Wymaga dyskusji i dalszych badań, rozmów nie tylko o zbożach, ale także ogólnie o żywności dostępnej na rynku, jej modyfikowaniu i konsekwencjach zdrowotnych tych procesów, ponieważ te niewątpliwie istnieją i mogą być podwaliną poważnych chorób.

Autorstwo: JZ
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Admin WM 15.04.2020 09:07

    Lektura uzupełniająca (polemiczna), według której za alergie przypisywane glutenowi odpowiadają herbicydy w zbożach:
    https://wolnemedia.net/gluten-bez-winy-to-herbicydy-odpowiadaja-za-nietolerancje/

  2. JZ 16.04.2020 19:17

    Moim zdaniem te dwa artykuły (mój + podlinkowany) świetnie się uzupełniają. Glifosat może być ogniwem w łańcuchu negatywnych oddziaływań w procesie wytwarzania, a następnie przyswajania produktów zbożowych. Ale wydaje mi się, że problem wpływu żywności zawierającej gluten na zdrowie ludzkie jest znacznie szerszy i nie sprowadza się wyłącznie w linii prostej do oddziaływania herbicydu. Pamiętajmy, że choroby glutenozależne mają wyraźne podłoże genetyczne, a organizm w odpowiedzi na żywność zawierającą gluten wytwarza przeciwciała, dzięki którym jesteśmy w stanie zdiagnozować chorobę glutenozależną. Czy to znaczy, że osoby cierpiące na tego typu choroby mają niewłaściwą odpowiedź immunologiczną na gluten z powodu jakichś niedostatków genetycznych? Czy może właśnie dzięki tej inności genetycznej są w stanie zareagować na gluten jako patogen ? A co z samym glutenem? Czy szkodzi nam zwiększona ilość tego białka we współczesnych odmianach zbóż czy może problemem jest glifosat i jego działanie na rośliny powodujące modyfikację np. glutenu, przez co staje się on czynnikiem chorobotwórczym? Nie trzeba być naukowcem, żeby dostrzec jak bardzo w ostatnich latach pogorszyła się jakość żywności dostępnej na rynku. Herbicydy, modyfikacje roślin… Małe kamyczki, które w efekcie powodują całe lawiny.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.