Emigrujesz z Polski? Zapłacisz podatek!

Opublikowano: 21.07.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 412

Rząd pracuje nad nowym rodzajem podatku – tzw. podatkiem od wyjścia. Może zacząć obowiązywać już nawet od przyszłego roku. Będzie dotyczył osób fizycznych i firm, które przenoszą dobytek za granicę.

Rząd ma nowy, fantastyczny pomysł na to, jak ściągnąć jeszcze trochę pieniędzy do budżetu od swoich obywateli. Już furda z tym, że dopiero co wprowadzono „daninę solidarnościową” na niepełnosprawnych. Mieli płacić ją w podatkach najbogatsi, zarabiający ponad milion złotych rocznie — ale w końcu wyszło tak, że zrzucą się wszyscy Polacy zatrudnieni na etatach. Teraz rząd „wydoi” kolejną grupę.

Ministerstwo Finansów nie ujawniło jeszcze projektu nowych przepisów, ale urzędnicy z resortu, którzy nieoficjalnie dają dziennikarzom cynk o pracach nad nowym podatkiem, alarmują, że zapis mający uniemożliwiać omijanie podatku dochodowego, w praktyce może rozłożyć na łopatki zwykłego Kowalskiego, który będzie chciał po prostu wyjechać na stałe z kraju.

Interpelację do ministerstwa złożył w tej sprawie 16 lipca Ryszard Petru. Zapytał między innymi o wysokość opodatkowania. Oficjalne tłumaczenie rządu jest bowiem takie, że zamierza wypełnić unijną dyrektywę uniemożliwiającą uciekanie z dochodami do rajów podatkowych. Jeżeli jednak rozumieć unijne prawo dosłownie — to wtedy należałoby oddać państwu 100 procent hipotetycznych dochodów, które zostałyby osiągnięte z przeniesienia aktywów.

Petru zażądał również ujawnienia projektu oraz daty jego wprowadzenia w życie.

“Gdyby wprowadzać dyrektywę zgodnie z jej duchem, to wyprowadzający się z Polski podatnik nie powinien zapłacić od sprzedaży swojego majątku więcej, aniżeli wynika to z obowiązujących dzisiaj przepisów” — powiedział w rozmowie z dziennikarzami „Rzeczpospolitej” Józef Banach, radca prawny kancelarii InCorpore. Według niego nie powinno być sytuacji „zwiększania stopy opodatkowania w stosunku do zwykłych stawek”, ale niestety unijne przepisy pozostawiają państwom członkowskim bardzo dużą dowolność interpretacji i tym sposobem rządy mogą kształtować krajowe prawo tak, aby było po przede wszystkim z korzyścią dla własnego budżetu, a niekoniecznie dla obywateli.

Co najgorsze, fiskus będzie mógł ścigać nie tylko przedsiębiorców, ale również zwykłych obywateli, którzy ze względów rodzinnych lub prywatnych przeprowadzają się do innego kraju UE i równocześnie np. sprzedają akcje polskiej spółki.

„Projekt legislacji miał się pojawić już wiosną, ale z nieokreślonych powodów resort finansów nie przedstawił jeszcze szczegółów. Bardzo więc możliwe, że wszyscy zainteresowani dowiedzą się w ostatniej chwili” — spekuluje redakcja Gazety.pl

Teoretycznie Unia Europejska nakłada na kraje członkowskie konieczność wprowadzenia rzeczonych przepisów o Exit Tax do końca 2018 roku, ale daje możliwość odłożenia momentu ich wejścia w życie jeszcze o kolejny rok. Ryszard Petru w swojej interpelacji zapytał ministra finansów, czy istnieje taka możliwość w polskich warunkach. “Tak ważną zmianę trzeba zawczasu przedyskutować, a nie w ostatniej chwili zgłaszać projekt za pomocą 15 zaprzyjaźnionych posłów” — irytuje się założyciel Nowoczesnej.

Wśród przedsiębiorców już zapanował popłoch. “Te okoliczności już wpłynęły na przyspieszenie decyzji niektórych przedsiębiorców, planujących przeniesienie biznesu z Polski za granicę” — potwierdza doradca podatkowy Tomasz Hatylak.

Autorstwo: Julia Baranowska
Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
KubaD.
Użytkownik
KubaD.

Generalnie firmy które zarabiają na terenie Polski pieniądze moim skromnym zdaniem powinny płacić podatek od tego dochodu w Polsce…

8pasanger
Użytkownik

To świetny pomysł!Jeszcze kilka takich pomysłów a pis zniknie niczym pękająca bańka mydlana!!!:)