Elektroniczne obroże pomagają monitorować renifery

Opublikowano: 25.03.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 70

Centrum Badań Przyrody ze wschodniej Islandii umieściło niedawno obroże z nadajnikami na 20 reniferach. Operacja catch-and-release jest częścią ciągłych wysiłków Centrum mających na celu monitorowanie populacji reniferów w regionie, informuje ruv.is. Obroże są umieszczane na szyjach zwierząt na kilka miesięcy.

Chociaż proces zakładania obroży jest bezpieczny dla zwierząt, stanowi on wyzwanie dla naukowców, ponieważ renifery mogą biec z prędkością do 80 km/h. W związku z tym naukowcy używają skuterów śnieżnych, aby podjechać jak najbliżej renifera, a następnie łapią je za pomocą ręcznych wyrzutni sieci. Zwierzęta są przytrzymywane, podczas gdy naukowcy zakładają im obroże, po czym renifery wypuszczane są na wolność. W tym sezonie Centrum oznaczyło około 20 reniferów, które znajdują się na prawie wszystkich obszarach ich występowania.

Centrum stosuje elektroniczne obroże od prawie dekady. Przed ich wprowadzeniem naukowcy musieli przeprowadzać liczenie populacji kilka razy w roku, mówi Skarphéðinn G. Þórisson z Centrum. Obliczenia przeprowadzano wówczas z powietrza, przelatując ponad stadami albo jeżdżąc przez pastwiska reniferów. „Ale teraz, dzięki tym urządzeniom” – zauważa – „codziennie otrzymujemy informacje o zwierzętach”.

Ponieważ dane z obroży są dostępne 24 godziny na dobę, monitorowanie populacji, migracji czy nawyków żerowania stało się o wiele łatwiejsze. „Technologia ta staje się coraz tańsza” – mówi Skarphéðin. „Można więc powiedzieć, że to prawdziwa rewolucja w monitorowaniu dzikiej przyrody”.

Dane gromadzone przez obroże są teraz udostępniane na stronie Centrum, która jest poświęcona reniferom – „Sieci reniferów”. Strona jest w języku islandzkim i umożliwia odwiedzającym przeglądanie sezonowych wzorców migracji i nawyków zwierząt już od 2010 roku. Skarphéðin dodał, że ma nadzieję, że strona stanie się użytecznym narzędziem ostrzegania mieszkańców, gdy renifery będą na drogach.

Na podstawie: RUV.is
Źródło: IcelandNews.is

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 4,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
LichoNiespi
Użytkownik
LichoNiespi

Elektroniczne obroze pomagajom kontrolowac tych wstretnych typow z …tzw nierzadu warszawskiego i innych.