Eksploatacja gazu łupkowego wymaga specustawy

Opublikowano: 08.07.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 541

Niepotwierdzone szacunki amerykańskich firm oceniają zasoby gazu łupkowego w Polsce na minimum 1,5 bln m sześciennych. Tylko czy jesteśmy przygotowani do wydobycia takiej ilości gazu?

Zanim w Polsce powstanie pierwszy odwiert gazu łupkowego na skalę przemysłową, trzeba zmienić przepisy – środowiskowe, geologiczne, wodne czy związane z wywłaszczaniem nieruchomości – informuje „Rzeczpospolita”.

Według Jacka Skorupskiego, autora raportów środowiskowych jeżeli gaz łupkowy potraktujemy jak inne inwestycje, to zaczną piętrzyć się trudności.

Trudności te wynikałyby głównie z tego, że na terenie większości rezerwatów, parków narodowych czy obszarów chronionych w Polsce obowiązuje zakaz wydobywania kopalin. Do tego dojdą kłopoty z obszarami Natura 2000.

Zmiany wymaga także prawo wodne, które regulowałoby proces związany z wydobyciem gazu z łupków, a konkretnie z wtłaczaniem wody z chemikaliami pod ziemię.

Kolejne ograniczenia wynikają z planów zagospodarowania przestrzennego. – Koniecznie trzeba zadbać o kwestie związane z wywłaszczeniem i dzierżawieniem nieruchomości – powiedział na łamach „Rzeczpospolitej” Marek Kryda z Instytutu Spraw Obywatelskich.

Według specjalistów zapytanych przez gazetę wszystkich zmian należałoby by dokonać za pomocą specustawy.

– Jeśli nie powstanie specustawa, to sprawa wydobycia gazu łupkowego może okazać się opowieścią typu science fiction, a nie wielką szansą dla polskie gospodarki – napisał na łamach „Rz” Marek Kobylański.

Na podstawie: Rzeczpospolita
Źródło: Ekologia.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Murphy 08.07.2011 13:47

    “…wielką szansą dla polskie gospodarki…” to jeszcze mógł napisać że jest wielką szansą na zwiększenie przychodów dla branży medycznej jak ludzie zaczną chorować pijąc zatrutą wodę przez proces wydobycia gazu łupkowego.

  2. Tensei 08.07.2011 15:33

    ,,Wielka szansa dla polskiej gospodarki”:D:D. Ta jasne chyba,, Wielka szansa dla Amerykanskich firm wydobywczych:D”

  3. Anna Teresa 08.07.2011 17:42

    Zastanawiałam się,dlaczego Parki Narodowe,Rezerwaty mogą się zadłużać
    Zastanawiałam się,czym będą spłacać długi.

  4. Staszek 08.07.2011 18:03

    Anno,będą spłacać terenami pod wydobycie.

  5. ManiekII 08.07.2011 19:09

    Parlamentarzyści już czują kasę za specustawę.

  6. dartan 09.07.2011 10:52

    talmud i jego prawo wszystko rozwiąże

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.