Atak na rosyjski terminal nad Morzem Bałtyckim

Opublikowano: 22.01.2024 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3099

Rosyjski gigant gazowy Novatek poinformował, że w niedzielę został zmuszony do zawieszenia niektórych operacji w swoim ogromnym terminalu eksportu paliw na Morzu Bałtyckim, z powodu pożaru wywołanego atakiem drona podała agencja Reuters.

Gigantyczny kompleks Ust-Ługa, położony nad Zatoką Fińską, około 170 km (110 mil) na zachód od Sankt Petersburga, służy do transportu produktów naftowych i gazowych na rynki międzynarodowe. Przetwarza stabilny kondensat gazowy – rodzaj lekkiego oleju – na lekką i ciężką benzynę, naftę i olej napędowy do transportu morskiego. Według Reutersa nie było jasne, jak długo potrwają zakłócenia, ile tankowców będzie musiało stać poza portem i jaki będzie efekt domina na międzynarodowych rynkach energii.

Agencja informacyjna Interfax-Ukraine podała, że ​​pożar był wynikiem specjalnej operacji przeprowadzonej przez ukraińskie służby bezpieczeństwa. „Terminal naftowy Ust-Ługa w obwodzie leningradzkim to ważny obiekt dla wroga. Tam rafinuje się paliwo, które między innymi dostarczane jest także wojskom rosyjskim” – podaje jedno ze źródeł. Oczywiście paliwo to jest również wykorzystywane do zaopatrzenia Europy, gdzie obecnie oczekuje się gwałtownego wzrostu cen energii w wyniku ostatnich zakłóceń w dostawach. „Udany atak na taki terminal powoduje nie tylko szkody gospodarcze dla wroga, pozbawiając okupantów możliwości zarobienia pieniędzy na prowadzenie wojny na Ukrainie, ale także znacznie komplikuje logistykę paliwa dla rosyjskiego wojska”.

Chociaż Reuters nie był w stanie potwierdzić, czy pożar był skutkiem ukraińskiego ataku dronów, pisze, że gdyby tak było, to „taki atak pokazałby zdolność Kijowa do przeprowadzania uderzeń w głąb Rosji”. Atak, najnowszy z serii wymierzonych w rosyjskie obiekty energetyczne, wzbudziłby również pytania o stan rosyjskich systemów obrony powietrznej wokół kluczowych obiektów infrastruktury.

Incydent, wraz z tym, co według Rosji był ukraińskim atakiem artyleryjskim na ludność cywilną w okupowanym przez Rosję mieście we wschodniej Ukrainie, w wyniku którego zginęło co najmniej 25 osób, z pewnością spowoduje szerszy rosyjski odwet w wojnie.

Gubernator obwodu leningradzkiego Aleksander Drozdenko powiedział na kanale sieci „Telegram”, że na terminalu Ust-Ługa nie było ofiar, a wszyscy pracownicy zostali bezpiecznie ewakuowani. Rosyjskie agencje informacyjne podały, że uszkodzone zostały dwa zbiorniki magazynowe i przepompownia, ale pożar udało się opanować. Rosyjski serwis informacyjny „Shot” podał, że lokalni mieszkańcy słyszeli latający w pobliżu dron, po którym nastąpiło kilka eksplozji.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

8 komentarzy

 1. Denisrozrabiaka 22.01.2024 13:19

  Nie będzie Europa kupowała gazu bez pośrednika. Gaz kupowany u pośrednika jest poświęcony, a “pieniążki” przysłużą się siłom sojuszniczym zza oceanu

 2. Canneher 22.01.2024 15:29

  Dokładnie tak.
  Dziękujemy Ukrainie za to, że holendarne ceny gazu w Europie będą jeszcze wyższe )))
  Zaopatrzeniu wojsk rosyjskich zapewne to nie przeszkodzi, bo mają w głębi Rosji więcej takich rafinerii.
  Ps. Ciekawe skąd ten dron wystartował? Polska?, Litwa? Bo ciężko sobie wyobrazić by z Ukrainy przeleciał przez całą Białoruś.

 3. Katarzyna TG 22.01.2024 15:37

  Cóż według osoby wypowiadającej się w materiale wideo dron przeleciał te 900km nad Rosją. Coś słabą mają tą obronę przeciwlotniczą jeśli to prawda.

 4. replikant3d 22.01.2024 18:07

  Katarzyna TG, to tylko ,,gra,,. Bez problemu mogli zestrzelić tego drona. Ale wtedy nie byłoby kolejnych ,,argumentów,, do wojenki. Wiedzieli że dużych szkód nie wyrządzi, ale pretekst da idealny. tak to działa.

 5. Canneher 22.01.2024 20:19

  To zbyt duży dyshonor i kiepskie świadectwo dla Rosji, aby pozwalać atakować cele w głębi kraju..
  Bez tego mają dość “argumentów” i poparcie społeczeństwa do wojny na Ukrainie.
  Po prostu kiepska obrona przeciwlotnicza, choć drony mogą być trudne do wykrycia.
  U nas jest jeszcze gorzej, bo po całym kraju latają rakiety i nie mogą ich znaleźć nawet kiedy spadną 😁

 6. Stanlley 23.01.2024 09:46

  @Canneher
  “Ps. Ciekawe skąd ten dron wystartował? Polska?, Litwa? Bo ciężko sobie wyobrazić by z Ukrainy przeleciał przez całą Białoruś.”

  mógł też z okrętu podwodnego USA. Wiesz – nam wciskają bajkę o tym jak to ukraińskie siły wysadziły nordstream – w USA nagradzany dziennikarz śledczy przedstawił wiele dowodów i poszlak wskazujących NA TO że operacja została przeprowadzona przez amerykańskie okręty podwodne, prawdopodobnie z użyciem nurków wojskowych sił NATO , startowali z baz norweskich… Nie zastanowiła was jakiś czas temu seria śmierci nurków wojskowych…. ten sławny Borys (?) co popełnił samobójstwo podczas obławy na niego był nurkiem wojskowym, brał udział w misjach po za krajem… tak się okazuje że choćby w Hiszpanii też było kilka niewyjaśnionych śmierci nurków – sprzątanie po akcji? W ogóle podczas tej sławnej obławy na Borysa zginął inny członek służb biorących udział w obławie… być może wojskowy nie poddał się bez walki…

 7. Canneher 23.01.2024 13:00

  Każdy, który wie za dużo (bądź mówi za dużo) może zginąć.
  Ciekawe jak długo wytrzyma Kamiński?

 8. pikpok 23.01.2024 14:00

  Jeśli zniszczeniu uległy ważne elementy to Europa ma pozamiatane. Po zniszczeniu NS1 i NS2 było drogo, a teraz może być jeszcze drożej.
  Globalne pasożytdy sprowadzą nas do parteru.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.