Dotykanie paragonów może zaszkodzić zdrowiu

Opublikowano: 12.09.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 679

Trzymanie paragonów może być dobre z finansowego punktu widzenia, ale może poważnie wyrządzić krzywdę twojemu zdrowiu. Czy ty też wahasz się, czy przyjąć paragon z kasy? Jeśli twój wewnętrzny księgowy żyje i ma się dobrze, to pewnie go zatrzymasz, to znaczy – dotkniesz.

Ale z drugiej strony, jeśli zdasz sobie sprawę z informacji zawartych w artykule, pomysł trzymania w ręku paragonu nasyconego bisfenolem A bez rękawiczek, ma tyle samo sensu, co moczenie sobie rąk w benzynie lub w rozcieńczalniku bez ochrony.

Teraz pomyśl o zdrowiu kasjera, który bez wątpienia obsługiwał kasę przez całą zmianę i ciągle będzie narażony – nieświadomie – na znaczną dawkę bisfenolu A w trakcie jego zatrudnienia.

Bisfenol A (BPA) to silny zakłócacz hormonalny, a także rakotwórcza neuro- i kardiotoksyna, związana z ponad 50-cioma negatywnymi skutkami dla zdrowia.

Nowe badanie opublikowane w Environmental Health Perspectives, które zatytułowano: Bisfenol A, Bisfenol S i BPSIP [4-Hydroxyphenyl 4-Isoprooxyphenylsulfone] w moczu i krwi kasjerów, ujawnia nam, że problem ekspozycji na czynniki chemiczne przez paragony nie jest po prostu związany z ekspozycją na bisfenol A, ale również innymi analogami bisfenolu. Widzimy wzrost liczby produktów wyraźnie oznaczonych jako „wolne od bisfenolu A”, kompanie jednak stosują teraz bisfenol S jako substytut, pomimo faktu, że posiada podobną toksyczność. Tym bardziej niepokojące jest ostatnie badanie, które mówi, że bisfenol S może być 100 razy silniejszym zakłócaczem hormonalnym w stosunku do bisfenolu A.

Klasa chemiczna znana jako bisfenole zwiera w zasadzie ponad tuzin różnych form, w tym bisfenole A, B, C, K i P. Nowe badanie pokazało, że paragony zawierają pomiędzy 1-2% BPA, BPS, jak również BPSIP (odmiana bisfenolu S) w zależności od masy. Próbki krwi i moczu kasjerów oceniano pod kątem poziomu bisfenolu przed zmianą i po zmianie, odkrywając, że paragony zawierają 1-2% BPA, PBS, lub BPSIP w zależności od masy, a poziomy BPS były znacznie większe u kasjerów, aniżeli u nie-kasjerów. Na podstawie profilu toksykologicznego kasjera, badania stwierdziły: Paragon termiczny jest potencjalnym źródłem narażenia na BPA, BPS i BPSIP.

Opracowanie: Girion
Na podstawie: GreenMedInfo.com
Źródło: UderzwFalsz.wordpress.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Piechota 12.09.2015 09:49

    “Trzymanie paragonów może być dobre z finansowego punktu widzenia” szczególnie dla koncernów farmaceutycznych.
    Bisfenole w paragonach wchłaniane przez skórę…
    A co z bisfenolami KONSUMOWANYMI z butelek bisfenolowych, które zdaje się stanowią 99,99% wszystkich opakowań do napojów???…

  2. pablitto 12.09.2015 10:30

    Teraz powinniśmy zrobić “rządową” akcję: “Nie bierz paragonu” 😉

    PS. może dobrzeby było zrobić jakieś badania na kasjerkach/kasjerach – wszak dotykają tego badziewia z tysiąc razy dziennie.

  3. Świetlisty 12.09.2015 11:08

    Dobry artykuł.”Trąbie” o tym juz od paru lat.
    Piechota zgadzam sie

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.