Paragony mogą zagrażać zdrowiu

Opublikowano: 29.10.2019 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 200

Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” zapowiedziała, że będzie domagać się od sieci handlowych wycofania niektórych rodzajów paragonów, lub też przygotowania przez nie odpowiednich zabezpieczeń dla pracowników handlu. Mają one bowiem zawierać związek chemiczny bisfenol A, przyczyniający się do powstawania poważnych chorób cywilizacyjnych.

Podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji prasowej na ten temat, dr n. med. Aleksandra Rutkowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ostrzegała przed używanym w paragonach największych sieci handlowych bisfenolem A. Ogółem ten związek chemiczny używany jest do produkcji wielu środków codziennego użytku, a wśród nich można wymienić opakowania do żywności, butelki plastikowe czy też płyty CD i DVD.

Co prawda bisfenol A nie jest związkiem toksycznym, ale endokrynnie czynnym (ED), czyli naśladującym działanie żeńskich hormonów płciowych, estrogenów. Kontakt z nim może przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu oraz nowotwory.

Z tego powodu Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” zapowiedziała interwencję, mającą doprowadzić do rezygnacji z paragonów, z którymi styczność mogą mieć dziennie nawet dwa miliony osób. Jeśli sieci nie zdecydują się na taki krok, wówczas związkowcy będą domagali się wyposażenia ich pracowników w specjalne rękawiczki ochronne oraz maseczki na twarz.

Na podstawie: Pulshr.pl, BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 4,86 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Dlaczego na WM pełno artykułów o tym, ze coś może komuś zagrażać. To staje się już nudne. Sery szkodzą, paragony szkodzą i w sumie wszystko szkodzi. Fajnie jakby Admin trochę więcej pozytywnych artykułów zamieszczał a nie cały czas stwarzał pozory niebezpieczeństwa.

MvS
Użytkownik
MvS

@Radek
To nie pozory. Człowiek nie jest z betonu i nie może do woli ładować w siebie i na siebie kancerogenne substancje licząc na brak negatywnych konsekwencji. Sad but true.

Radek
Użytkownik
Radek

MvS. Oczywiście. Szkodliwych rzeczy są miliony. Można zrobić osobny dział typu “uważaj na”. I tam to opisywać.