Paragony mogą zagrażać zdrowiu

Opublikowano: 29.10.2019 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 525

Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” zapowiedziała, że będzie domagać się od sieci handlowych wycofania niektórych rodzajów paragonów, lub też przygotowania przez nie odpowiednich zabezpieczeń dla pracowników handlu. Mają one bowiem zawierać związek chemiczny bisfenol A, przyczyniający się do powstawania poważnych chorób cywilizacyjnych.

Podczas zorganizowanej w Warszawie konferencji prasowej na ten temat, dr n. med. Aleksandra Rutkowska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ostrzegała przed używanym w paragonach największych sieci handlowych bisfenolem A. Ogółem ten związek chemiczny używany jest do produkcji wielu środków codziennego użytku, a wśród nich można wymienić opakowania do żywności, butelki plastikowe czy też płyty CD i DVD.

Co prawda bisfenol A nie jest związkiem toksycznym, ale endokrynnie czynnym (ED), czyli naśladującym działanie żeńskich hormonów płciowych, estrogenów. Kontakt z nim może przyczyniać się do rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak niepłodność, otyłość, zaburzenia metaboliczne, zaburzenia rozwoju płodu oraz nowotwory.

Z tego powodu Krajowa Sekcja Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność” zapowiedziała interwencję, mającą doprowadzić do rezygnacji z paragonów, z którymi styczność mogą mieć dziennie nawet dwa miliony osób. Jeśli sieci nie zdecydują się na taki krok, wówczas związkowcy będą domagali się wyposażenia ich pracowników w specjalne rękawiczki ochronne oraz maseczki na twarz.

Na podstawie: Pulshr.pl, BusinessInsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Radek 29.10.2019 16:34

  Dlaczego na WM pełno artykułów o tym, ze coś może komuś zagrażać. To staje się już nudne. Sery szkodzą, paragony szkodzą i w sumie wszystko szkodzi. Fajnie jakby Admin trochę więcej pozytywnych artykułów zamieszczał a nie cały czas stwarzał pozory niebezpieczeństwa.

 2. MvS 29.10.2019 17:08

  @Radek
  To nie pozory. Człowiek nie jest z betonu i nie może do woli ładować w siebie i na siebie kancerogenne substancje licząc na brak negatywnych konsekwencji. Sad but true.

 3. Radek 31.10.2019 16:58

  MvS. Oczywiście. Szkodliwych rzeczy są miliony. Można zrobić osobny dział typu “uważaj na”. I tam to opisywać.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.