Czy zeznania byłej menadżerki pogrzebią Facebooka?

Opublikowano: 07.10.2021 | Kategorie: Gospodarka, Świat komputerów, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1372

Frances Haugen ujawniła w amerykańskim Senacie jak funkcjonuje Facebook i jakie cele przyświecają Markowi Zuckerbergowi. Czy największe medium społecznościowe znowu spadnie na cztery łapy, czy też zostanie zatopione?

Haugen przekonywała, że Facebook oraz należące do niego aplikacje z Instagramem na czele, szkodzi młodym ludziom, zwłaszcza dzieciom, a do tego zwiększa podziały w społeczeństwie, uderza w zasady demokratyczne i przedkłada chęć zysku nad dobro użytkowników. Co więcej, Mark Zuckerberg oraz reszta szefostwa firmy, zna sposób, by temu wszystkiemu zaradzić, ale uważa, że to się koncernowi nie opłaca.

Frances Haugen, zaapelowała o to, aby Facebook podlegał takim samym regulacjom i nadzorowi, co koncerny tytoniowe i producenci opioidów, ponieważ w podobny sposób ukrywał informacje o szkodliwości swoich usług. Zuckerberg jest świadomy, że algorytmy Facebooka promują treści, które zawierają dezinformację i potęgują nienawiść. Instagram z kolei wzmaga u nastolatków uzależnienia oraz obniża ich poczucie wartości.

Facebook nie usuwa też treści publikowanych przez kartele narkotykowe oraz organizacje zajmujące się handlem ludźmi. Haugen przed komisją powiedziała: “wiem, że Facebook ma nieskończone środki, których może użyć, by mnie zniszczyć.” Senatorowie uznali ją jednak za „bohaterkę na miarę XXI w.”, i zapewnili, że nie pozwolą jej zastraszyć.

Demokratyczny senator Ed Markey, ostrzegł Marka Zuckerberga: „Pański czas ingerowania w naszą prywatność, promowania toksycznych treści i żerowania na dzieciach się skończył. Kongres będzie działał”.

Przygotowywane są już projekty ustaw, która zakażą personalizacji reklam dla dzieci, promowania szkodliwych treści dla nieletnich oraz zmuszą szefostwo Facebooka do tego, aby ujawniło algorytmy używane przez społecznościowego giganta.

Autorstwo: Marcin Kozera
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Liczba ocen: 8 , średnia ocena wartości wpisu: 4,50 na 5 możliwych)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Kruszon 07.10.2021 13:53

  Moim zdaniem finał tej sprawy skończy się próbą cenzury mediów społecznościowych i nie tylko.

 2. vannamond 07.10.2021 15:11

  Dokładnie. Początek końca resztek niezależnych treści w necie.

 3. Murphy 07.10.2021 15:21

  Jak na razie to się nie zapowiada na to by niezależne treści ginęły w internecie. Jest sporo platform, nawet do własnego postawienia na swoim serwerze, więc “PejZbuk” może odejść w zapomnienie.
  Dla przykładu Diaspora może zastąpić FB (https://itsfoss.com/mainstream-social-media-alternaives/)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.