Czy sklepy mają prawo kontrolować zasłaniacze u klientów?

Opublikowano: 08.09.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 724

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował wystąpienie do Ministra Zdrowia w związku z wątpliwościami, co do uprawnienia pracownika sklepu lub innego obiektu handlowego do samodzielnego egzekwowania od klientów obowiązku zakrywania ust i nosa oraz ewentualnej odpowiedzialności pracownika/przedsiębiorcy z tego tytułu.

Mając na uwadze liczne głosy przedsiębiorców, Rzecznik MŚP zwrócił się do Ministra Zdrowia o udzielenie informacji i wyjaśnień w następujących kwestiach:

1. Czy pracownik sklepu lub innego obiektu handlowego jest uprawniony do samodzielnego egzekwowania od klientów obowiązku zakrywania ust i nosa, o którym mowa 24 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 sierpnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii[1]?

2. Kto ponosi odpowiedzialność z tytułu egzekwowania od klientów obowiązku, o którym mowa w pkt 1 powyżej – pracownik czy przedsiębiorca zatrudniający pracownika?

3. Czy pracownik sklepu lub innego obiektu handlowego może odmówić sprzedaży towaru klientowi, który nie stosuje się do obowiązku wskazanego w pkt 1 powyżej?

4. Czy odmowa sprzedaży towaru klientowi, który nie stosuje się do obowiązku wskazanego w pkt 1 powyżej, stanowi przesłankę do wymierzenia pracownikowi/przedsiębiorcy kary grzywny, o której mowa w art. 135 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń[2]?

Ponadto, w związku z tym, że powyższa problematyka była również przedmiotem wystąpień Rzecznika Praw Obywatelskich, czego wyrazem jest m.in. pismo do Komendanta Głównego Policji z 28 sierpnia 2020 r., w którym RPO ponownie wskazał, że obowiązek zakrywania twarzy i nosa został nałożony z przekroczeniem upoważnienia ustawowego zawartego w art. 46a i art. 46b pkt 1-6 i 8-12 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Rzecznik MŚP wystosował do RPO prośbę o przesłanie kopii odpowiedzi Komendanta Głównego Policji.

Autorstwo: Rzecznik MŚP
Źródło: CentrumPrasowe.PAP.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Admin WM 08.09.2020 10:13

    Wystosowałem wczoraj po raz trzeci do Rzecznika Prasowego Ministerstwa Zdrowia podobne pytania. Na dwa pierwsze maile nie otrzymałem do dziś odpowiedzi. Pierwsze zapytania wysłałem na początku sierpnia. Oto lista moich pytań (na niektóre znam odpowiedź, ale oczekuję oficjalnego potwierdzenia lub zaprzeczenia):

    1. Czy nakaz zasłaniania ust i nosa dotyczy wszystkich obywateli, za wyjątkiem osób z przeciwwskazaniami zdrowotnymi na piśmie, czy tylko osób chorych i podejrzanych o zachorowanie? Pytanie w kontekście Art. 46b Ustawy z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Media tworzą wrażenie, powołując się na rozporządzenie rządu wydane na podstawie Art. 46a ww. ustawy, że nakaz zasłaniania dotyczy wszystkich, a ustawa że dotyczy osób chorych i podejrzanych o zachorowanie.

    2. Jeśli nakaz zasłaniania nie dotyczy osób zdrowych i nie podejrzanych o zachorowanie, jak mają zachowywać się takie osoby w sklepie, gdy ochrona lub sprzedawca każe im założyć zasłaniacz ust lub wyjść? Pytam o to ponieważ docierają do naszej redakcji informacje od czytelników, którym ochrona nie pozwala wejść do sklepów (np. Auchan) i zrobić zakupów bez zasłaniacza, co jest niezgodne z art. 135 Kodeksu wykroczeń i art. 32.2 Konstytucji RP zakazującym dyskryminacji z „jakiegokolwiek powodu”.

    3. Dlaczego sanepid nakłada kary dla sklepikarzy jeśli klient nie ma zasłaniacza? Dlaczego sklep odpowiada za zachowanie klientów, skoro jest odrębnym podmiotem prawnym, a klienci bez zasłaniaczy powołują się na Art. 46b ustawy?

    4. Czy będą odszkodowania, rekompensaty lub inne świadczenia dla osób stosujących się do nakazu maseczek, które zapadną na choroby wywołane przez noszenie maseczek?

    5. Czy rząd i Ministerstwo Zdrowia zdaje sobie sprawę, że nakazem zasłaniania ust i nosa może wywołać epidemię innych chorób niż COVID-19 (np. bakteryjnego zapalenia płuc, grzybicy płuc, niedotlenienia mózgu u osób z niewydolnością płuc, chorób niewydolności serca etc.) rządzący naruszają Art. 165 Kodeksu karnego, za który to czyn grozi od 6 miesięcy do 12 lat więzienia?

    6. Dlaczego rząd i Ministerstwo Zdrowia nakazują osobom bez objawów choroby, które nie kichają, nie smarkają i nie kaszlą, nosić zasłaniacze ust, skoro nie zarażają (koronawirus w zwykłym powietrzu bez zawiesiny aerozolowej i tak przeleci przez otwory w materiale maseczki). Jaki jest tego sens?

    7. Ile osób bez chorób współdzielonych zmarło na COVID-19 od momentu ogłoszenia stanu epidemii i czy w przypadku śmierci osób z chorobami współdzielonymi wykonano sekcje zwłok ustalające, że zmarły na COVID-19 a nie chorobę współdzieloną?

    8. Od dłuższego czasu słychać doniesienia, że rząd chce zaszczepić na COVID-19 wszystkich Polaków. Czy szczepienia będą obowiązkowe np. dla dzieci, czy dobrowolne? Czy dla chętnych na szczepienia będą wykonywane rutynowo testy na odporność na COVID-19. Pytam o to, bo wiele osób przechorowało COVID-19 bezobjawowo i są na niego odporni, więc po co im szczepionka? Co z odszkodowaniami za skutki uboczne szczepień?

  2. Doctor Who 09.09.2020 00:21

    Dodaj pytanie dotyczące terenów korporacji. Coś w ten deseń. Czy na terenie korporacji i na terenie o podobnym charakterze ( mam na myśli teren przeznaczony do ogólnodostępnego handlu ) obowiązuje prawo właściciela terenu czy prawo krajowe ?

  3. robi1906 09.09.2020 07:12

    Amazon w Polsce odpowiedział na twoje pytanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.