Czeski plan walki z segregacją romskich uczniów

Opublikowano: 17.03.2024 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1286

Czechy są oskarżane przez instytucje międzynarodowe o dyskryminację i umieszczanie dzieci należących do mniejszości romskiej w tzw. szkołach specjalnych. W tym tygodniu czeskie Ministerstwo Edukacji przedłożyło jednak Radzie Europy plan zwalczania zjawiska segregacji uczniów romskich, chociaż na razie na poziomie edukacji przedszkolnej.

W listopadzie 2007 roku Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał Republikę Czeską za winną „łamania prawa dzieci romskich do niedyskryminującej edukacji”. Poszło konkretnie, o 18 dzieci romskich, które skierowano do szkół specjalnych, gdzie posyła się uczniów z lekkim upośledzeniem umysłowym.

Szesnaście lat po tym wyroku ETPC sytuacja nie zmieniła się wiele. Około 130 szkół gromadzi ponad 30% uczniów romskich. W szkołach, które przyjmują Romów, rodzice innych dzieci często przenoszą swoje pociechy do innych placówek. Dzieci romskie mają też problemy z nauką i stąd wynika w dalszym ciągu przenoszenie ich do szkół specjalnych.

Żadne dyrektywy oświatowe nie są w stanie tej sytuacji zmienić. Teraz mają się pojawić kolejne środki dla lepszej integracji uczniów romskich w zwykłych szkołach. Ma się to zacząć na poziomie przedszkoli. Wiceminister edukacji Jiří Nantl poinformował, że „dyrektorzy przedszkoli będą mieli możliwość zwolnienia rodzin znajdujących się w niekorzystnej sytuacji z czesnego w wysokości 800–1000 koron miesięcznie, co ma zachęcić rodziców do zapisywania swoich dzieci do tych szkół”.

Dzieci romskie rzadko trafiają do przedszkoli, co mogłoby im ułatwić dalszą naukę i integrację. Dzieci pochodzenia romskiego stanowią 3% uczniów szkół podstawowych i średnich, ale ich liczba w przedszkolach wynosi niecałe 2%. Jednak w czeskich przedszkolach brakuje miejsc, więc może to mieć ograniczony zakres.

Państwo zamierza także m.in. zreformować system wsparcia dla uczniów „zagrożonych w nauce”, czy zwiększyć budżet szkół zlokalizowanych w regionach z mniejszością romską. Uszczęśliwianie na siłę dzieci idzie topornie…

Autorstwo: BD
Na podstawie: Radio Praha
Źródło: NCzas.info


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Irfy 17.03.2024 20:16

    W Czechach system integracji i edukacji Cyganów jest całkowicie absurdalny. Po 1990 roku tej mniejszości przyznano prawo do zasiłków, które są skonstruowane w taki sposób, że znacząco przekraczają zarobki, jakie mógłby zdobyć Cygan z osiągalnym dla niego wykształceniem. W większości jest to wykształcenie podstawowe albo jakieś proste odpowiedniki dawnych polskich zawodówek. Które z reguły starają się kończyć głównie dziewczyny.

    Jednak nawet taka fryzjerka czy kucharka wciąż zarabiałaby mniej, niż może zgarnąć dzięki rozmaitym, skumulowanym zasiłkom. W ten sposób stworzono wielopokoleniową “klasę próżniaczą”. Która wszelkie zamachy na swój socjał od razu określa mianem “rasizmu” i wściekle oprotestowuje go w Brukseli. Ta nakazuje socjału nie ograniczać albo przywrócić i tak to się kręci już od 30 lat.

    W ramach tej samej walki z wiatrakami postanowiono wziąć się za “edukację”. W związku z faktem, że cygańskie dzieci uczyć się nie chcą, samorzutnie powstają całe cygańskie szkoły. Dzieje się tak w sposób naturalny – rodzice nie będący Cyganami przenoszą swoje dzieci najpierw do klasy, w których Cyganów nie ma a potem do innej szkoły. Obecnie Bruksela nakazała z tym “walczyć”, co skończy się tak jak zawsze. Czyli ponownym odtworzeniem “cygańskich” szkół, tylko że na przykład w innych miejscach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.