Chiny uruchomią komunikację kwantową

Opublikowano: 28.07.2017 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 904

Ponieważ ataki hakerskie są coraz bardziej zaawansowane, Chiny zamierzają uruchomić nową, odporną na nie sieć komunikacji przez Internet. Technologia ma opierać się na kryptografii kwantowej, odchodząc od tradycyjnych metod szyfrowania. Projekt został ogłoszony w mieście Jinan, gdzie około 200 użytkowników z sektora wojskowego, rządowego, finansowego oraz elektrycznego będzie mogło wysyłać wiadomości z gwarancją zachowania całkowitej prywatności.

Porozumienie w zakresie komunikacji kwantowej w Chinach oznacza, że kraj ten zrobił ogromne postępy w opracowywaniu programów, które mogą zwiększyć bezpieczeństwo w Internecie. Oprogramowaniem z pewnością zainteresują się także inne kraje.

Tradycyjne szyfrowanie wiadomości polega na kryptografii klucza publicznego potrzebnego do przeczytania wiadomości w bardzo trudnym, matematycznym kodzie. Oznacza to, że aby rozszyfrować taką wiadomość potrzebna jest pomoc komputera o bardzo dużej mocy obliczeniowej.

Ciągłe ulepszanie mocy komputerów oznacza, że owe kody muszą być stale wydłużane. Szyfrowanie ma więc dość krótki okres ważności i staje się coraz łatwiejszym do obejścia zabezpieczeniem. Istnieją także obawy, że rozwój komputerów kwantowych spowoduje, że wiele nowoczesnych programów szyfrujących dane będzie jeszcze bardziej podatne na zagrożenia.

Zasadniczą zaletą komunikacji kwantowej jest to, że podczas próby przechwycenia wiadomości przekaz zostaje zmieniony lub zniszczony. Oznacza to, że każda próba włamania zostanie natychmiast zauważona zarówno przez nadawcę, jak i odbiorcę.

Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: BBC.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.