Chiny podbiją kosmos

Opublikowano: 27.01.2013 | Kategorie: Polityka, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1157

Chiny coraz szybciej pędzą w kierunku przestrzeni kosmicznej. W 2013 roku zamierzają wystrzelić na orbitę okołoziemską 20 satelitów. Jeśli im się to uda wyprzedzą Rosję i Stany Zjednoczone. W szczególności w drugiej połowie roku Chiny planują wysłać satelitę rozpoznawczego na Księżyc. Lądowanie na Księżycu będzie pierwszym tego typu wydarzeniem w historii chińskiego programu kosmicznego oraz kolejnym krokiem w podboju kosmosu.

Nowa chińska sonda musi okrążyć Księżyc, wylądować, przesłać informacje o wynikach badań przeprowadzonych na jego powierzchni i wrócić na Ziemię. Jeśli wszystko odbędzie się bez zakłóceń, będzie to pierwsze celowe lądowanie na Księżycu od 40 lat po nieudanym lądowaniu radzieckiego statku kosmicznego w latach 1970.

W ilości statków kosmicznych Chiny dogoniły już Rosję, jednak biorąc pod uwagę okres, w którym biorą one aktywny udział w podboju kosmosu, znacznie przewyższają Rosję. W 2010 roku Chiny po raz pierwszy w historii kosmonautyki zrównały się ze Stanami Zjednoczonymi pod względem ilości wystrzelonych satelitów. Wtedy oba kraje przeprowadziły po 15 udanych startów kosmicznych. W tym czasie chińskie rakiety umieściły na orbicie 20 satelitów, a amerykańskie – 35.

Chiny mają obecnie 200 satelitów na orbicie – około 20% wszystkich satelitów. Z 20 satelitów, które Chiny zamierzają w tym roku wystrzelić, trzy czwarte będzie pośrednio lub bezpośrednio zaangażowanych w celach wojskowych, powiedział „Głosowi Rosji” szef Centrum Badań Polityki Publicznej Władimir Jewsejew:

“Chiny rozwijają program floty statków podwodnych, atomowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi. Z tego punktu widzenia dla nich niezbędny jest rozwój nawigacji. Prawdopodobnie do nawigacji okrętów podwodnych będzie używany system satelitarny. To jeden z celów rozmieszczenia satelitów komunikacyjnych. Poza tym w Chinach stopniowo zwiększa się możliwości dla mobilnych kompleksów rakietowych, dla których dane z satelitów będą niezwykle ważne.”

Chiny rozwijają swój program kosmiczny ze względu na tworzenie przez Stany Zjednoczone pasa obrony przeciwrakietowej od Alaski do Australii poprzez Japonię, Koreę Północną i Filipiny. Amerykański system obrony przeciwrakietowej ma na celu powstrzymanie potencjału rakietowego Chin, mówi Władimir Jewsejew. Chiny będą reagować na niego z kosmosu:

“Chiny przygotowują się do ewentualnego powstrzymania Stanów Zjednoczonych w kosmosie. Szczególną uwagę będą poświęcać obronie przeciwlotniczej w związku z tym, że możliwości systemu w dziedzinie międzykontynentalnych rakiet balistycznych są ograniczone. Najwyraźniej jednym z celów programu kosmicznego jest otrzymanie pełniejszej informacji o istniejących amerykańskich bazach. Możliwe, że chodzi o śledzenie wystrzelonych pocisków podczas opracowywania elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej w Azji, o monitorowanie sojuszników Stanów Zjednoczonych – Japonii, Korei i Tajwanu.”

W pierwszej dekadzie tego wieku, Chiny zainwestowały w program kosmiczny około 11 mld dolarów. Jest to około 15 razy mniej niż w Stanach Zjednoczonych. Jednak biorąc pod uwagę tempo wzrostu finansowania programów kosmicznych Chiny już od kilku lat wyprzedzają Stany Zjednoczone i Rosję.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.