Bisfenol A w paragonach i konserwach zagraża kobietom w ciąży

Opublikowano: 15.10.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 632

Konserwy, jedzenie w plastikowych pojemnikach, płyty kompaktowe, a nawet paragony fiskalne mogą zwiększyć ryzyko poronienia u ciężarnych kobiet – wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców.

Badacze z z Stanford University w Kalifornii odkryli, że kontakt z substancjami chemicznymi, które występują w dziesiątkach artykułów gospodarstwa domowego, mogą zwiększyć o 80 proc. ryzyko poronienia u ciężarnych kobiet i zmniejszać o 20 proc. płodność mężczyzn.

Chodzi o bisfenol A (BPA), który używany jest m.in. do wyściełania metalowych puszek konserw czy do produkcji plastikowych pojemników do przechowywania żywności. BPA występuje zarówno w bloczkach papieru kasowego, jak i w plastikowych częściach głowic w drukarkach używanych w kasach sklepowych, więc znajdziemy go również w paragonach fiskalnych.

W jaki sposób bisfenol A dostaje się do rganizmu? BPA może być uwalniany z tworzywa, w skład którego wchodzi, szczególnie jeśli poddamy je działaniom wysokiej temperatury czy innym mechanicznym obciążeniom.

„Nie zostawiaj butelki z wodą w nagrzanym samochodzie. Badania pokazują, że poziom BPA wzrasta 1000-krotnie w wodzie w plastikowej butelce, która leżała na słońcu” – przekonuje dr Linda Giudice z „American Society for Reproductive Medicine”.

Badania przeprowadzone przez zespół Daniela Zalko, toksykologa z Institut Nationale de la Recherche Agronomique (INRA) w Paryżu, wykazały, iż bisfenol A łatwo przenika przez skórę.

Najbardziej wrażliwe na tę substancję są kobiety ciężarne. „Konserwy, plastikowe butelki i dania w plastikowych pojemnikach – tego powinny unikać kobiety w ciąży. Nawet zakupy stwarzają ryzyko. Wydruki z paragonów fiskalnych są znaczącym źródłem bisfenolu A” – powiedziała główna autorka badań dr Ruth Lahti.

„Dopóki nie zostaną wykonane dalsze badania, kobiety w ciąży powinny unikać kontaktu z BPA, by usunąć jeden z potencjalnych czynników ryzyka” – dodała.

Biorąc pod uwagę fakt, że bisfenol A jest obecny w wielu rzeczach codziennego użytku, ograniczenie kontaktu z tymi związkami zdaje się jednakże bardzo trudne. Naukowcy zalecają, by w miarę możliwości, ograniczyć ekspozycję na ten związek.

Bisfenol A, w skrócie BPA (dian, 2,2-bis(p-hydroksyfenylo)propan) to wysoce toksyczny związek organiczny z grupy fenoli stosowany powszechnie przy produkcji tworzyw sztucznych.

Pojawia się coraz więcej badań, których autorzy przekonują, że BPA jest szkodliwy dla dzieci i dla dorosłych. Kanadyjskie bania z lat 2005-2009, wykazały, że bisfenol A jest kancerogenny i powoduje zaburzenia hormonalne u osób wystawionych na jego wpływ. Już niewielkie dawki BPA mogą wywoływać choroby i problemy zdrowotne zaburzenia np. u kobiet w ciąży.

Na podstawie: www.telegraph.co.uk
Opracowanie i źródło: Ekologia


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. pablitto 16.10.2013 00:28

    w końcu się ta informacja przebija…

  2. awkward 16.10.2013 02:12

    – “(..) kancerogenny (..)” ??
    Sprawdziłem, słowo rzeczywiście występuje w słowniku języka polskiego. Niemniej jest to w moim odczuciu jedno z bardziej przykrych spolszczeń – podobne do “oldskulowy” (zamiast “oldschoolowy), etc. Rakotwórczy – mamy “własne” słowo – po co tworzyć takie zjawiska językowe ??

    – “(..) mogą zwiększyć o 80 proc. ryzyko poronienia u ciężarnych kobiet (..)”
    Jak dokładnie należy rozumieć tą informację?
    a) Bisfenol A zwiększa indywidualne ryzyko poronienia u każdej kobiety (np. kobieta, u której prawdopodobieństwo poronienia wynosi 20%, zwiększa prawdopodobieństwo poronienia do 36% [20% + (20%x80%) = 36%], jeżeli ma kontakt z ww. substancją) ?
    b) Czy dosłownie – ryzyko poronienia u kobiet mających kontakt z Bisfenolem A wynosi 80% ?

    Jak w tym wszystkim interpretować / przekładać na prawdopodobieństwo określenie “mogą” ? “Mogą” należy rozumieć jako 50% szans na – a) lub b) (powyżej) ?

  3. grzech 16.10.2013 08:04

    nie prościej nie wytwarzać plastików? Zniknie również kłopot ze śmieciami, bo większość to teraz właśnie to.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.