Amerykanie uruchamiają Radio Wolna Europy dla Węgier

Opublikowano: 06.04.2020 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 508

Stany Zjednoczone rozpoczęły proces ponownego uruchamiania węgierskiej sekcji Radia Wolna Europa. Rozgłośnia w czasie zimnej wojny nadawała swój program dla państw komunistycznego bloku wschodniego, z kolei obecnie funkcjonuje w państwach uznawanych przez Amerykanów za niewystarczająco demokratyczne i tłumiące wolność słowa.

Według doniesień mediów, rozgłośnia finansowana przez Kongres Stanów Zjednoczonych może zostać uruchomiona ponownie już w połowie bieżącego roku. Tym razem będzie ona przede wszystkim platformą internetową, a do obsługi jej witryny oraz kont w mediach społecznościowych zatrudnionych zostanie co najmniej dziesięciu dziennikarzy pochodzących z Węgier.

W ubiegłym roku Amerykanie postanowili ponownie uruchomić sekcje krajowe Radia Wolna Europa w Bułgarii i Rumunii. We wszystkich tych przypadkach argumentem przemawiającym za ponownym uruchomieniem rozgłośni ma być ograniczanie wolności słowa, które ma odbywać się poprzez przejęcie mediów przez oligarchów sympatyzujących z tamtejszymi władzami.

Podobnie ma być na Węgrzech. Amerykanie zwracają uwagę, że w rankingu wolności prasy Węgry spadły z 23. miejsca w 2010 roku na 87. miejsce w ubiegłym roku. Publiczne media od 2011 roku znajdują się pod kontrolą rządzącego Fideszu, natomiast w ostatnich latach oligarchowie i biznesmeni związani z władzą przejęli sporą część prasy i telewizji.

Na podstawie: Index.hu, DW.com
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.