Amerykanie uruchamiają Radio Wolna Europy dla Węgier

Opublikowano: 06.04.2020 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1062

Stany Zjednoczone rozpoczęły proces ponownego uruchamiania węgierskiej sekcji Radia Wolna Europa. Rozgłośnia w czasie zimnej wojny nadawała swój program dla państw komunistycznego bloku wschodniego, z kolei obecnie funkcjonuje w państwach uznawanych przez Amerykanów za niewystarczająco demokratyczne i tłumiące wolność słowa.

Według doniesień mediów, rozgłośnia finansowana przez Kongres Stanów Zjednoczonych może zostać uruchomiona ponownie już w połowie bieżącego roku. Tym razem będzie ona przede wszystkim platformą internetową, a do obsługi jej witryny oraz kont w mediach społecznościowych zatrudnionych zostanie co najmniej dziesięciu dziennikarzy pochodzących z Węgier.

W ubiegłym roku Amerykanie postanowili ponownie uruchomić sekcje krajowe Radia Wolna Europa w Bułgarii i Rumunii. We wszystkich tych przypadkach argumentem przemawiającym za ponownym uruchomieniem rozgłośni ma być ograniczanie wolności słowa, które ma odbywać się poprzez przejęcie mediów przez oligarchów sympatyzujących z tamtejszymi władzami.

Podobnie ma być na Węgrzech. Amerykanie zwracają uwagę, że w rankingu wolności prasy Węgry spadły z 23. miejsca w 2010 roku na 87. miejsce w ubiegłym roku. Publiczne media od 2011 roku znajdują się pod kontrolą rządzącego Fideszu, natomiast w ostatnich latach oligarchowie i biznesmeni związani z władzą przejęli sporą część prasy i telewizji.

Na podstawie: Index.hu, DW.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 2,33 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o