Ambasador Ukrainy pracuje nad zmianą polskiego systemu edukacji

Opublikowano: 17.03.2022 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2691

Ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca współpracuje z rządem Mateusza Morawieckiego, przygotowując reformę systemu edukacji. Ma on zostać dostosowany do potrzeb ukraińskich uchodźców, dlatego najprawdopodobniej powstaną nawet całe ukraińskie szkoły. Sam dyplomata domaga się zresztą zmian umożliwiających Ukraińcom napisanie matury czy zdawanie na studia w naszym kraju.

Deszczyca wystąpił na wspólnej konferencji z proimigracyjną minister rodziny i polityki społecznej Marleną Maląg. W jej trakcie potwierdził, że pomiędzy polskimi ministerstwami trwają prace dotyczące zmian w polskim systemie edukacji. Powoli włączane są do nich także organizacje ukraińskie, już w tej chwili prowadzące na terenie naszego kraju niedzielne szkółki dla Ukraińców.

Ukraiński ambasador w Warszawie liczy, że reforma polskiej edukacji będzie głęboka. W związku z tym postuluje on nie tylko możliwość dokończenia bieżącego roku szkolnego przez ukraińskich uchodźców, czy też zdania matury. Deszczyca chciałby bowiem, aby dzięki zmianom ustawodawczym powstały chociażby ukraińskie klasy, a nawet całe ukraińskie szkoły.

Maląg oczekuje z kolei, że reformy edukacji w zakresie dostosowania jej do potrzeb Ukraińców powinny mieć także miejsce na szczeblu Unii Europejskiej. Na razie jednak wprowadził je tylko polski rząd, który w ubiegłym tygodniu przeforsował przez Sejm prawo dotyczące pomocy ukraińskim uchodźcom.

Na podstawie: WNP.pl
Źródło: Autonom.pl

28

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. andi170 17.03.2022 15:24

  Ukraincy nie proszą domagają się wręcz żądają a co będzie dalej ? Im się należy? Szybko może się zmienić sytuacja w Polsce z pomagania do gonienia tych roszczeniowych ukraińców terenów Polski to nie ich kraj ni ziemie.

 2. Bomb3k 17.03.2022 19:40

  I niech ktoś mi powie że to nie było zaplanowane, dopiero ich najechali (podobno) a oni juz sie w Polsce ustawiają jakby nigdy nie chcieli wracać….

 3. Adalb 20.03.2022 00:33

  andi170 17.03.2022 15:24

  Ukraincy nie proszą domagają się wręcz żądają a co będzie dalej ? Im się należy? Szybko może się zmienić sytuacja w Polsce z pomagania do gonienia tych roszczeniowych ukraińców terenów Polski to nie ich kraj ni ziemie.

  Bomb3k 17.03.2022 19:40

  I niech ktoś mi powie że to nie było zaplanowane, dopiero ich najechali (podobno) a oni juz sie w Polsce ustawiają jakby nigdy nie chcieli wracać….

  Bo nie zamierzają nigdzie wracać , otrzymując PESEL będą za chwile domagać sie prawa do głosowania, wybierania posłów , władz terenowych itd. Za dwa – trzy lata Polak bedzie wyrobnikiem u Ua pana. To był cel Morawieckiego i jego pomagierów zatwierdzonych przez presesa. Deszczyca to zagorzały wielbiciel UPA i banderowców . Nie jednokrotnie robił dym w sprawie nielegalnych pomników stawianych ku czci Bandery pod Przemyślem i manifestacji upamiętniających rzeź wołyńska.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.