Ukraińska bezpieka ostrzega przed agenturą Rosji w Kanadzie

Opublikowano: 11.04.2024 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 928

Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSS) w Kanadzie próbuje zidentyfikować obcokrajowców, którzy utrzymują kontakt z agencjami wywiadowczymi różnych krajów na całym świecie i rekrutować ich do służby w Moskwie – informuje Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Według Głównego Zarządu Wywiadu poszukiwania podwójnych agentów odbywają się w społeczności imigrantów z Rosji i innych krajów, które były częścią Związku Radzieckiego lub znajdowały się pod jego wpływem.

Służby specjalne Kremla promują swoją narrację m.in. za pośrednictwem rosyjskojęzycznych środków masowego przekazu w Kanadzie. „Na przykład w marcu 2024 r. FSS rozesłała stosowny apel w formie dodatku do drukowanego wydania Nasha Kanada – gazety dystrybuowanej za darmo w europejskich sklepach delikatesowych, rosyjskich restauracjach, stacjach metra, niektórych szkołach, szpitalach i kompleksach mieszkalnych w Toronto” – poinformował Główny Zarząd Wywiadu.

Wywiad zauważył też, że wspomniane wydanie drukowane przedstawia się jako prodemokratyczne i antyputinowskie, ale może być to jedynie fasada i sposób na odwrócenie uwagi lokalnych struktur bezpieczeństwa.

Wcześniej w Wielkiej Brytanii zdemaskowano grupę rosyjskich szpiegów. Byli zaangażowani w zbieranie informacji wywiadowczych dla Rosji. Dodatkowo 20 lutego władze Estonii poinformowały o udanym zdemaskowaniu operacji hybrydowej rosyjskich służb specjalnych. W ramach śledztwa zatrzymano 10 osób.

„Politico” poinformowało, że rosyjski wywiad wykorzystuje serbskiego agenta do infiltracji instytucji UE i rozpowszechniania prokremlowskich narracji na temat inwazji na Ukrainę.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: NewsUkraine.RBC.ua
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. rozrabiaka 11.04.2024 18:44

    “…w społeczności imigrantów z Rosji i innych krajów, które były częścią Związku Radzieckiego lub znajdowały się pod jego wpływem.” W szczególności uwaga na braci Polaków? – nie o to chodziło?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.