Spalił „Koran”, by odwrócić uwagę mediów od wydarzeń w Izraelu

Opublikowano: 16.07.2023 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 2356

Iran oskarżył Salwana Momikę, irackiego chrześcijanina stojącego za niedawnym spaleniem „Koranu” w Szwecji, o bycie agentem izraelskiej agencji wywiadowczej Mossad.

Według oświadczenia wydanego 10 lipca przez irańskie Ministerstwo Wywiadu, jego niedawny akt spalenia „Koranu” został skoordynowany z Tel Awiwem w celu odwrócenia uwagi mediów od brutalnej operacji Izraela w okupowanym mieście Jenin na Zachodnim Brzegu na początku lipca. „Jest to rutynowa praktyka syjonistów, którzy oprócz kampanii mordowania i niszczenia, wdrażają przestępcze projekty, aby odwrócić uwagę od swoich złowrogich działań” – czytamy w irańskim komunikacie.

Według irańskich władz Momika został zwerbowany przez izraelski wywiad w 2019 roku i od tego czasu z nim współpracował. Oświadczenie mówi, że odegrał „główną rolę” w działalności szpiegowskiej wymierzonej we wspierane przez Iran ruchy oporu w Iraku, dodając, że poprosił o pobyt w Szwecji w zamian za współpracę z Mosadem. Pomimo „złej sławy” i kryminalnej przeszłości w swoim rodzinnym kraju, Iraku, Momika został „zaakceptowany i powitany przez syjonistów”.

28 czerwca Irakijczyk podeptał „Koran”, a następnie podpalił go przed meczetem w stolicy Szwecji, Sztokholmie. Wyczyn ten został przeprowadzony pod nadzorem szwedzkiej policji. Incydent spotkał się z potępieniem na całym świecie, a tysiące osób protestowało przed ambasadą Szwecji w Bagdadzie, domagając się wydalenia z kraju ambasadora.

Według źródeł, które rozmawiały z „Al-Araby Al-Jadeed”, Momika jest „oportunistą” szukającym sławy, któremu „nie udało się nawet uzyskać poparcia od swojej chrześcijańskiej społeczności w Iraku”. Momika, etnicznie Asyryjczyk, był członkiem wielu chrześcijańskich milicji, które walczyły z ISIS po powstaniu ekstremistycznej grupy w Iraku. Walczył w szeregach chrześcijańskiej milicji Chaldean Eagles, a także Brygad Ducha Jezusa, chrześcijańskiej podgrupy Brygad Imama Alego, która walczyła pod sztandarem Jednostek Mobilizacji Ludowej (PMU).

„Momika nie posiada klarownych poglądów, w ciągu ostatnich lat wielokrotnie zmieniał swoje opinie, próbując uzyskać jakiekolwiek stanowisko w Niniwie” – powiedziały źródła „Al-Araby Al-Jadeed”. „Momika próbował nawet zbliżyć się do Ruchu Sadrystów, następnie nawiązał więzi z Jednostkami Ochrony Sindżar, milicją Jazydów postrzeganą jako bliską zakazanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK). Próbował stać się politycznym influencerem, ale nie udało mu się uzyskać żadnego wsparcia od społeczności chrześcijańskiej w Niniwie” – dodali.

Po przybyciu do Szwecji zgłosił się na ochotnika do pracy w skrajnie prawicowej partii ekstremistycznej o silnych nastrojach antyimigranckich i antymuzułmańskich.

W Iraku postawiono mu zarzuty karne, a Bagdad oficjalnie zwrócił się do Szwecji o jego ekstradycję.

Źródło zagraniczne: New.TheCradle.co
Źródło polskie: BabylonianEmpire.wordpress.com


TAGI: , , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.