AI krytykuje Czechy za dyskryminację Romów

Opublikowano: 27.04.2015 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 373

Organizacja praw człowieka Amnesty International wyraziła zaniepokojenie przypadkami dyskryminacji Romów w szkołach publicznych na terenie Czech. Mają oni być kierowani do oddzielnych klas, a większość z nich trafia do szkół specjalnych dla osób z upośledzeniem umysłowym.

W raporcie opublikowanym w czwartek, Amnesty International oskarża Republikę Czeską o łamanie praw człowieka oraz przepisów Unii Europejskiej. Organizacja uważa, że w szkołach podstawowych Romowie są umieszczani w oddzielnych klasach, budynkach i w szkołach tylko dla romskich dzieci. Dla AI to oznaka „przerażającego przykładu systematycznej stronniczości” prowadzącej do wpajania „nienawiści i dyskryminacji od najmłodszych lat”.

Autorzy raportu twierdzą, że większość Romów jest kierowana do szkół specjalnych, dla osób z łagodnym upośledzeniem umysłowym, co ma być rutynową procedurą stosowaną przez sektor oświaty. Romowie mają stanowić 1/3 uczniów takich placówek, choć cała ich społeczność ma liczyć sobie 3 proc. populacji Czech.

AI poddało krytyce władze w Pradze, zauważając jednak, że rząd Bohuslava Sobotki zaczął zmierzać w kierunku rozwiązania problemu rzekomej dyskryminacji romskich dzieci. Dla działaczy praw człowieka Czesi jednak specjalnie przewlekają wprowadzenie odpowiednich zmian, łamiąc tym samym międzynarodowe konwencje oraz prawo Unii Europejskiej. Zaś przez to dyskryminacja cygańskich dzieci ma trwać od dziesiątek lat.

Rząd odpiera zarzuty wskazując, że przyjął już odpowiednie przepisy prawne, które mają uczulić inspektorów oświatowych na problemy romskiej społeczności.

Na podstawie: lidovky.cz
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. rurek 27.04.2015 19:45

  tutaj akurat mogę coś powiedzieć. mam kontakt z Czechami z Czech. mówią że romowie są leniwi, agresywni, roszczeniowi, jak się tylko na nich cos powie tak jak na żydów to zaraz jest larum o dyskryminacji. pracować im się nie chce bo dostają pieniądze od państwa większe niż rodowici czesi. romów jest tam tak dużo że czesi mają z nimi problem.

 2. bro 28.04.2015 09:50

  Szok, po raz pierwszy widzę aby AI zainteresowało się czymś co ma miejsce w obrębie UE

 3. bolobolo 28.04.2015 10:25

  A co AI powie na propozycję islamistów z Wielkiej Brytanii, żeby dzieci białych Brytyjczyków siedziały w kącie klasy, odizolowane od dzieci islamskich?

 4. Stasiu26 28.04.2015 10:39

  @bolobolo
  Teraz pewnie nie powiedzą nic, podobnie jak z tym przypadkiem – poczekają z kilkadziesiąt lat i wtedy zaczną to analizować.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.