Agencje rządowe codziennie inwigilują programami spyware

Opublikowano: 30.11.2023 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2060

Oprogramowanie szpiegowskie (spyware), zwykle kojarzone ze światem wywiadu, jest używane przez 13 departamentów i agencji federalnych Kanady — wynika z umów, do których uzyskano dostęp w ramach przepisów dotyczących dostępu do informacji podało Radio Canada.

Radio Canada dowiedziało się również, że wykorzystanie oprogramowania szpiegującego przez te departamenty nie zostało poddane ocenie wpływu na prywatność zgodnie z wymogami dyrektyw rządu federalnego. Narzędzia te pozwalają na uzyskanie i analizę danych znalezionych na komputerach, tabletach i telefonach komórkowych, w tym informacji zaszyfrowanych i chronionych hasłem. Może to obejmować wiadomości tekstowe, kontakty, zdjęcia i historię podróży. Oprogramowanie takie może być również wykorzystywane do uzyskiwania dostępu do danych użytkownika w chmurze, ujawniania jego historii wyszukiwania w Internecie, usuniętych treści i aktywności w mediach społecznościowych.

Radio Canada dowiedziało się, że inne wydziały otrzymały w przeszłości niektóre z tych narzędzi, ale twierdzą, że już z nich nie korzystają.

Evan Light, profesor nadzwyczajny ds. komunikacji na kampusie Glendon na Uniwersytecie York w Toronto oraz ekspert w dziedzinie technologii prywatności i nadzoru, jest zaszokowany powszechnym stosowaniem tego rodzaju oprogramowania szpiegującego przez rząd federalny. „To niepokojące i niebezpieczne” – stwierdził Light, który złożył pierwotny wniosek o dostęp do informacji, aby dowiedzieć się więcej o tym, w jaki sposób policja w Kanadzie korzysta z tej technologii. „Myślałem, że znajdę po prostu zwykłych podejrzanych korzystających z tych urządzeń, np. policję, czy to RCMP, czy CBSA [Kanadyjska Agencja Służb Granicznych]. Jednak używa ich także kilka innych wydziałów” – powiedział.

Zgodnie z dokumentami, które Light udostępnił Radiu Canada, Shared Services Canada zakupiło sprzęt i oprogramowanie dla użytkowników końcowych od dostawców Cellebrite, Magnet Forensics i Grayshift. (Dwie ostatnie firmy połączyły się na początku tego roku).

Jak podaje ich strona internetowa, firmy twierdzą, że opracowały rygorystyczne kontrole, aby zapewnić, że ich technologie są wykorzystywane zgodnie z prawem. Dyrektywa Sekretariatu Rady Skarbu Kanady (TBS) wymaga, aby wszystkie instytucje federalne przeprowadziły tak zwaną ocenę wpływu na prywatność (PIA) przed jakąkolwiek działalnością związaną z gromadzeniem danych osobowych lub przetwarzaniem ich w celu zidentyfikowania zagrożeń dla prywatności, oraz sposobów ich łagodzenia lub eliminowania. Fakt, że takich ocen nigdy nie przeprowadzono, „pokazuje, że zjawisko to po prostu się unormowało i że dostanie się do czyjegoś telefonu komórkowego nie jest wielkim problemem” – stwierdził Light. „Nastąpiła normalizacja tej naprawdę ekstremalnej możliwości inwigilacji”.

Niektóre departamenty stwierdziły, że PIA nie jest konieczna, ponieważ uzyskały już zezwolenia sądowe, takie jak nakazy przeszukania, które nakładają rygorystyczne warunki na konfiskatę urządzeń elektronicznych. Inni twierdzili, że wykorzystują te materiały wyłącznie na urządzeniach rządowych – na przykład w sprawach dotyczących pracowników podejrzanych o molestowanie. Jednakże według kanadyjskiego komisarza ds. ochrony prywatności Philippe’a Dufresne’a zezwolenie sądowe nie znosi wymogu przeprowadzenia PIA.

Light nazywa wykorzystywanie oprogramowania szpiegującego przez takie organizacje, jak Kanadyjska Komisja ds. Radia, Telewizji i Telekomunikacji (CRTC), „przesadą”. Niektóre działy twierdzą, że wykorzystują te narzędzia do prowadzenia wewnętrznych dochodzeń, na przykład w przypadku podejrzeń pracowników o oszustwo lub molestowanie w miejscu pracy. Twierdzą, że dane są pobierane wyłącznie z urządzeń wydanych przez rząd zgodnie z wewnętrznymi protokołami regulującymi gromadzenie i przechowywanie danych osobowych w celu zapewnienia ich ochrony.

Jednak TBS potwierdziło Radiu Canada, że ​​jego dyrektywa w sprawie PIA ma również zastosowanie w takich przypadkach, dodając, że rząd „poważnie podchodzi do praw Kanadyjczyków do prywatności, w tym swoich pracowników”. Kanadyjska Agencja Skarbowa stwierdziła, że ​​wykorzystuje te narzędzia „do analizy danych związanych z domniemanymi przestępstwami podatkowymi”, natomiast Kanadyjska Rada Bezpieczeństwa Transportu stwierdziła, że ​​wykorzystuje je „do gromadzenia i analizowania danych związanych z wypadkami”.

Opracowanie: Andrzej Kumor
Na podstawie: CBC
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.