Ziemia potrafi sama regulować globalny klimat

Opublikowano: 23.11.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 999

Naukowcy udowodnili, że nasza planeta posiada mechanizmy geologiczne, które chronią jej klimat przed katastrofami.

Ziemia przeszła wiele burzliwych czasów: nasza planeta miała okresy globalnego wulkanizmu, epoki zlodowacenia, gwałtowne wzrosty i spadki strumieni promieniowania słonecznego. A jednak przez ostatnie 3,8 miliarda lat życie na naszej planecie nadal ewoluowało. Naukowcy podejrzewali, że Ziemia ma jakiś „bezpiecznik”, który utrzymuje klimat w zakresie nadającym się do zamieszkania. Ale do niedawna naukowcy nie mogli udowodnić jego istnienia.

Czym jest to „narzędzie” i jak działa, odkryli naukowcy z Massachusetts Institute of Technology (MIT). Potwierdzili, że planeta posiada tak zwany mechanizm „stabilizującego sprzężenia zwrotnego”. Mechanizm ten działa od setek tysięcy lat, powoli, ale nieuchronnie odsuwa klimat Ziemi od krawędzi przepaści, w której życie nie może się już ponownie pojawić.

Naukowcy uważają, że to sprzężenie zwrotne opiera się na zjawisku geologicznym zwanym wietrzeniem krzemianów. Jest to powolny, ale ciągły proces obejmujący szereg reakcji chemicznych zachodzących w skałach krzemianowych. „Wyciągają” dwutlenek węgla z atmosfery, „zakopując” go w skałach osadowych na dnie oceanu. Eksperci od dawna zwracają uwagę na ważną rolę wietrzenia krzemianów w regulowaniu obiegu węgla na Ziemi.

Tym mechanizmem może być geologicznie stała siła, która utrzymuje stężenie dwutlenku węgla w atmosferze na poziomie akceptowalnym dla istnienia życia. W konsekwencji globalne temperatury są „pod kontrolą” Matki Ziemi. Wyjaśnijmy, że pomysł ten istnieje od wielu lat, ale jak dotąd nie ma bezpośrednich dowodów na to, że takie sprzężenie zwrotne działa nieprzerwanie przez miliony lat. Teraz naukowcy z MIT zastosowali analizę matematyczną, aby odkryć wzorce w danych paleoklimatycznych z ostatnich 66 milionów lat. Zespół badawczy przeszukiwał zbiór danych pod kątem pewnych powtarzających się zjawisk, które utrzymywałyby globalne temperatury w zakresie nadającym się do zamieszkania przez tak długi czas.

Tak więc naukowcy odkryli, że naprawdę istnieje stały wzór. Temperatura na Ziemi może wahać się przez pewien czas, krytycznie rosnąć lub spadać, ale potem nieuchronnie się stabilizuje jakby ktoś pilnował równowagi. Proces stabilizacji temperatury jest bardzo powolny bo trwa setki tysięcy lat. Czas ten pokrywa się z tym, jak długo według naukowców trwa wietrzenie krzemianów.

Jest to pierwsza praca, w której dowody potwierdzają istnienie takiego stabilizującego sprzężenia zwrotnego. Badanie zostało opublikowane w „Science Advances”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

15

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. galacticjoel 23.11.2022 15:10

  Zwierzęta w różnych krajach krążą w kółko.

  https://rumble.com/c/c-1111421

 2. MrMruczek 23.11.2022 22:59

  Ten artykuł ma mnie przekonać, że będzie dobrze?
  Zupełnie mnie nie przekonał. Proces opisany w artykule jest znany od dawna, ale w naszej obecnej sytuacji w niczym on nam nie pomoże, ponieważ “Proces stabilizacji temperatury jest bardzo powolny bo trwa setki tysięcy lat”, a my dokonujemy zmian, których tempo przekracza co najmniej 100-krotnie wszystkie wcześniejsze geologiczne i biologiczne procesy. Jedynie uderzenia dużych obiektów kosmicznych dokonują na Ziemi szybszych zmian niż my to robimy obecnie.
  Cywilizacja ludzka działa na planetę niczym zabójcza asteroida, choć tego nie dostrzegamy, doświadczamy zmian podobnych do kolizji z dużym ciałem niebieski. Jeszcze tylko nie wiemy, czy wystarczająco dużym aby wysterylizować planetę, bo nigdy w historii Ziemi nie było precedensu, więc tak naprawdę nikt nie ma pojęcia co nas czeka. Jedno jest pewne, co się ma zdarzyć, zdarzy się szybko i miło nie będzie.

 3. Rozbi 24.11.2022 06:50

  @MrMruczek – nie twierdze że zmiany klimaty nie następują, ale na pewno nie następują w takim tempie w jakim przewidują naukowcy.

  Dobrze pamiętam jak znalazłem jakiś artykuł u wujka z Niemiec w starej gazecie z początku lat 80-tych – który zapowiadał że wg badań naukowych przy obecnym tempie wzroście temperatur do 2010 roku możliwe jest spustyniennie całej Hiszpanii. Drugi podobny artykuł przewidywał to że w tym samym roku 1/3 ludzi będzie umierać z głodu na świecie z powodu braku surowców.

  Później w szkole w swojej książce do geografii (koniec lat 90-tych) bardzo dobrze pamiętam że było napisane wprost że wg badań naukowców wzrost temperatur z powodu efektu cieplarnianego spowoduje topnienie lodowców i zatopienie Londynu do roku 2020.

  I za każdym razem przeciągają i przedłużają okres wystąpienia “katastrofy”. I idę o zakład że za 50 lat (jeśli jeszcze będę żyć) Londyn i połowa Holandii dalej nie zostaną zatopione, a życie będzie się toczyć dalej bez większych zmian.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.