Zdobędziemy broń jądrową, jeśli zostaniemy do tego zmuszeni

Opublikowano: 09.02.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1639

Szef Ministerstwa Wywiadu Iranu Mahmoud Alavi nie wykluczył, że Teheran zdobędzie broń nuklearną, jeśli kraj zostanie „postawiony pod ścianą”.

Podkreślił, że program atomowy w kraju ma charakter wyłącznie pokojowy, a jego użycie do tworzenia broni jest sprzeczne z islamskimi normami. „Jednak powiem wam: jeśli kot zostanie postawiony pod ścianą, może zachowywać się inaczej niż na wolności. Jeśli Iran zostanie popchnięty w tym kierunku, nie będzie to wina Iranu. W normalnych warunkach Iran nie ma takich planów” – powiedział minister na antenie stacji telewizyjnej IRIB TV2.

Waszyngton wielokrotnie wyrażał zaniepokojenie zdobyciem przez Iran broni jądrowej, ale Teheran zaprzeczał takim planom.

Podpisane w 2015 roku przez „szóstkę” (Wielką Brytanię, Niemcy, Chiny, Rosję, USA, Francję) i Iran porozumienie nuklearne przewidujące zniesienie sankcji w zamian za ograniczenie irańskiego programu nuklearnego jako gwaranta nieotrzymania przez Teheran broni jądrowej nie przetrwało nawet trzech lat: w maju 2018 roku Waszyngton ogłosił jednostronne wycofanie się z umowy i przywrócenie surowych sankcji wobec Iranu.

Iran i „szóstka” międzynarodowych negocjatorów w lipcu 2015 roku osiągnęli historyczne porozumienie w sprawie rozwiązania długotrwałego problemu irańskiego atomu. Umowa w pierwotnej formie nie przetrwała nawet trzech lat: w maju 2018 roku Stany Zjednoczone poinformowały o jednostronnym wycofaniu się z niej i przywróceniu surowych sankcji wobec Teheranu.

Iran w 2019 roku zapowiedział stopniową redukcję swoich zobowiązań wynikających z umowy, rezygnację z ograniczeń w badaniach jądrowych, wirówkach i poziomie wzbogacania uranu.

Pod koniec 2020 roku w Iranie weszła w życie ustawa zobowiązująca do rozpoczęcia produkcji wysoko wzbogaconego uranu (od 20%), stosowania mocniejszych wirówek wykraczających poza zapisy umowy oraz odmowy z rozszerzonej inspekcji MAEA, jeśli Teheran nie będzie mógł swobodnie handlować ropą i prowadzić transakcji finansowych.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.