Zasada równości płci nie przynosi większych zmian

Opublikowano: 13.10.2018 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1670

Wkrótce po krachu finansowym w 2008 roku przyjęto ustawę, która miała zapewnić równowagę płci w zarządach największych islandzkich przedsiębiorstw. Jednak nadal nie widać skutków tego prawa. W rzeczywistości nadal większość zarządów stanowią mężczyźni. Jest ich ponad 80% w 250 największych islandzkich przedsiębiorstwach.

Intencją ustawy było ustalenie, aby każda firma zatrudniająca więcej niż 50 pracowników miała zarząd składający się z co najmniej 40% z kobiet. Ustawa ta weszła w życie dla instytucji publicznych w 2010 roku, a dla spółek notowanych na giełdzie w 2013 roku.

Przy czym ciągle nie widać jej efektów. W zarządach 250 największych islandzkich przedsiębiorstw zasiada średnio tylko 10% kobiet. Firmy zatrudniające od 50 do 150 pracowników również nie spełniają „zasady 40%”.

Jeszcze trzy lata temu można było zaobserwować pewne zachęcające tendencje. W 2015 roku rzeczywiście coraz więcej kobiet było na stanowiskach kierowniczych, ale tendencja ta się zmniejszyła z powodów, które są niejasne.

Wśród tego, co powiedziano, jest kilka obiecujących oznak poprawy. Firmy, w których kobiety zajmują stanowiska kierownicze, znacznie częściej zatrudniają kobiety na stanowiskach kierowniczych, niż firmy prowadzone przez mężczyzn. Może to wskazywać na pewien rodzaj efektu śnieżnej kuli, który może spowodować falę zmian. 10 lat po uchwaleniu ustawy nadal trzeba jeszcze wiele zrobić, aby osiągnąć równości płci na tego typu stanowiskach.

Autorstwo: Monika Szewczuk (Grupa GMT)
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Radek 13.10.2018 16:57

    Ależ to jawna dyskryminacja osób transpłciowych! Dlaczego tylko mężczyźni i kobiety? po 33,3 procenta każdej z 3. Poza tym to tez dyskryminacja mniejszości płciowej. A jak nie firma się nie dostosuje, to zamykać firmę…

    Niestety ale to następny krok w “rozwoju” cywilizacji “wolności” w wydaniu Zachodu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.