Zarejestrowano najdalszą galaktykę od Ziemi

Opublikowano: 11.07.2022 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1467

Międzynarodowi eksperci z Waseda University (Japonia), University of Tsukuba, University College London i University of Cambridge (Wielka Brytania) zarejestrowali najdalszą galaktykę od Ziemi, a zatem najwcześniej zaobserwowaną. Wyniki prac zostały opublikowane w „Astrophysical Journal Letters”.

Wykrycie galaktyki MACS1149-JD1 było możliwe za pomocą teleskopu ALMA (Atacama Large Millimeter Array) ze względu na „przesunięcie ku czerwieni” jej promieniowania. Zjawisko to (podobne do efektu Dopplera) można zaobserwować, gdy obiekty oddalające się od obserwatora emitują światło, które wydaje się czerwone z powodu przesunięcia w kierunku dłuższych fal.

Badając te przemieszczenia, można określić „ruchy” wewnątrz galaktyk, a także ich odległość od Ziemi. Dwumiesięczne badania wykazały, że MACS1149-JD1 obraca się z prędkością 50 kilometrów na sekundę i ma średnicę trzech tysięcy lat świetlnych. Dalsze obserwacje mogą pomóc naukowcom zrozumieć, w jaki sposób galaktyki powstały we wczesnym wszechświecie.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.