Zakaz spontanicznych eko-protestów w Katowicach

Opublikowano: 16.01.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 5

W dniach 3-14 grudnia 2018 odbędzie się szczyt klimatyczny COP 24 w Katowicach. Chcąc zapobiec nieuniknionym protestom ekologów, PiS przegłosował związaną z tym wydarzeniem specustawę, która już teraz nazywana jest „ustawą anty-Greenpeace”.

10 stycznia przegłosowano rządową specustawę dotyczącą Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP). Jej przewodnim tematem ma być kwestia obniżenia emisji dwutlenku węgla. Przewodniczącym szczytu ma być w tym roku Jan Szyszko.

Posłowie PiS, obawiając się masowych protestów, wpisali do ustawy kontrowersyjny art. 22, zakazujący zgromadzeń spontanicznych podczas imprezy i w tygodniu ją poprzedzającym. Brzmi on tak: „Zabrania się od godz. 00.00 dnia 26 listopada 2018 r. do godziny 23.59 dnia 16 grudnia 2018 r. na terenie miasta Katowice uczestniczenia w zgromadzeniach spontanicznych, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 lipca 2015 – Prawo o zgromadzeniach”.

Wprawdzie można będzie zorganizować zapowiadany wcześniej protest, jednak, jak pisze Oko.press „przepis jest wymierzony we wszystkich tych, którzy chcieliby spontanicznie zaprotestować przeciw np. jakimś wypowiedziom uczestników szczytu klimatycznego. Albo przyjętym podczas szczytu klimatycznego stanowiskom”. PiS obawia się nie tylko rodzimych Greenpeace i WWF, ale też przyjezdnych alterglobalistów.

“Ograniczenia, jakie nakłada ten artykuł są zbyt daleko idące. Ustawa narusza wolność zgromadzeń, którą gwarantuje Konstytucja” – powiedział Paweł Szwed z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. I podkreśla, że jest on wymierzony również w mieszkańców: “Największy problem art. 22 tworzy dla tych, którzy chcieliby spontanicznie protestować w sprawach niezwiązanych ze szczytem, np. przeciwko jakiejś decyzji władz miasta. Również nie będą tego mogli zrobić, ponieważ zakaz spontanicznych zgromadzeń obejmuje całe miasto. I to przez ponad dwa tygodnie.”

Ustawa daje też służbom specjalnym i policji możliwość gromadzenia niejawnych informacji o ekologach już dziś. “O ile jeszcze Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych ma jakąś kontrolę nad tym, jak policja obchodzi się ze zbieranymi przed siebie danymi osobowymi, to w przypadku służb specjalnych, np. ABW, nie ma żadnych uprawnień nadzorczych” – alarmuje Wojciech Klicki z Fundacji Panoptykon. “Służby specjalne zawsze mogą się wymówić koniecznością zachowania tajemnicy. W ten sposób są poza wszelką kontrolą.”

Na konferencję Polska wyda 140 milionów złotych. Podczas sejmowego głosowania ostro protestowała przeciw temu opozycja – bez skutku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma wyłożyć 127 mln, a miasto Katowice – 12.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

Dzięki takim “przepisom” gniew rośnie…

Fenix
Użytkownik
Fenix

Spontanicznie to musimy działać! Wybierasz władzę rządów innych nad sobą, utrzymujesz ze swojego tych innych . Płacisz podatki władzy, która tobą rządzi .
Dzielisz władzę, zachowując swoją. Ja, władzą , sam się utrzymujesz, nieopodatkowany.
Uczciwe i sprawiedliwe.
Tworzymy DOK równy każdemu, dajemy szansę życiu.

Fenix
Użytkownik
Fenix

“Na konferencję Polska wyda 140 milionów złotych. Podczas sejmowego głosowania ostro protestowała przeciw temu opozycja – bez skutku. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma wyłożyć 127 mln, a miasto Katowice – 12.” Chciwości władzy rządu i pieniędzy, nie zaspokoisz .
Podatkiem w obywatela ich prawem, nigdy dość,im zawsze mało!