Protest aktywistów Greenpeace w kopalni Bielszowice

Opublikowano: 23.08.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1372

Aktywistki i aktywiści Greenpeace wspięli się dzisiaj rano na wieżę wyciągową szybu kopalni Bielszowice i rozwiesili tam ogromne transparenty z hasłami: „Kopalnie trują Odrę” oraz „End fossil crimes”. W ten sposób sprzeciwiają się dalszemu niszczeniu Odry oraz ignorowaniu problemu przez premiera Mateusza Morawieckiego i podległych mu ministrów. Aktywiści i aktywistki domagają się od premiera pilnego ograniczenia zrzutów soli z kopalń oraz apelują do prezydenta Andrzeja Dudy o niepodpisywanie szkodliwej dla Odry ustawy.

Minął rok od tragicznych wydarzeń w Odrze. Do tej pory premier Morawiecki i jego ministrowie nie zrobili nic, by ograniczyć jej zasalanie. Ubiegłoroczna katastrofa w Odrze była jedną z największych w Europie ostatnich lat. Należąca do Polskiej Grupy Górniczej kopalnia Bielszowice jest jedną z kopalń, które cały czas zrzucają zasolone ścieki do dopływów Odry i Wisły. To właśnie wysoki poziom soli był jedną z kluczowych przyczyn katastrofy, która rozpoczęła się w Odrze rok temu. Potwierdza to między innymi ekspertyza przygotowana na zlecenie Komisji Europejskiej. Aktywistki i aktywiści domagają się jak najszybszego ograniczenia ilości soli zrzucanej do polskich rzek. Swój apel kierują do premiera Morawieckiego, podległych mu ministrów oraz prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecyduje o losach projektu ustawy odrzańskiej.

„U szczytu odrzańskiej katastrofy premier Mateusz Morawiecki grzmiał: „Nie odpuścimy tej sprawy. Nie spoczniemy, dopóki winni nie zostaną surowo ukarani. To nie jest zwykłe przestępstwo, szkody zostaną z nami na całe lata […]”. Premier najwyraźniej jednak odpuścił. Rok później zasolone ścieki z kopalń, które były przyczyną jednej z największych katastrof ekologicznych w Europie ostatnich lat, wciąż trafiają do Odry. Same tylko ścieki odprowadzane przez kopalnię Bielszowice są dwa razy bardziej słone niż Bałtyk. Domagamy się działań, a nie obietnic bez pokrycia. Odra jest wciąż dewastowana, a premier nie robi nic” – powiedziała Małgorzata Lach, jedna z aktywistek biorąca udział w proteście.

Aktywiści i aktywistki Greenpeace oczekują natychmiastowych działań ze strony premiera i podległych mu ministrów. Domagają się ograniczenia zrzutów soli do Odry i innych polskich rzek do absolutnego minimum, zastosowania wydajnych metod odsalania wód kopalnianych i przeprowadzenia wymaganych prawem ocen oddziaływania kopalń węgla kamiennego na środowisko.

W piątek Sejm przyjął projekt ustawy odrzańskiej, przygotowanej przez rząd. Zignorował tym samym głosy obywateli i obywatelek, którzy wysłali do parlamentu tysiące wiadomości w obronie Odry, a także głosy naukowców oraz organizacji zajmujących się ochroną środowiska. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy. Aktywiści i aktywistki apelują do prezydenta, by jej nie podpisywał.

„Tragedia Odry to jedna z największych katastrof we współczesnej historii europejskich rzek. Wstrząsnęła opinią publiczną wielu krajów i wciąż odbija się na życiu mieszkańców terenów z nią sąsiadujących. Odra jest ofiarą działań podległego premierowi Morawieckiemu sektora górniczego i mimo to wciąż nie dostała żadnej realnej pomocy. Zniszczony został ekosystem i ucierpieli ludzie, których życie związane jest z rzeką. Domagamy się ochrony Odry i zaprzestania jej dalszego zalewania solą. Tylko tak rzeka będzie mogła zacząć powoli powracać do życia. Dodatkowo Sejm przegłosował ustawę, która jeszcze pogorszy sytuację rzeki. Nie pomoże jej dalsze betonowanie i zalewanie solą. Prezydent nie powinien podpisywać tego szkodliwego projektu” – powiedział Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska.

W ubiegłym roku na odcinku między Nową Solą a Szczecinem wyginęło 50% ryb i aż 90% małży. Populacje żyjących w niej gatunków będą potrzebowały lat, żeby się odbudować, a na razie nie dostały takiej szansy.

Źródło: Greenpeace.org


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. rzbogdan 23.08.2023 16:13

    Zarząd Greenpeace Polska to Austriacy, to nie polska firma. Jakiś czas temu Niemiecki portal Märkische Onlinezeitung ujawnił, że fabryki papieru w Schwedt i Eisenhüttenstadt są w dużym stopniu odpowiedzialne za zbyt wysoką temperaturę wody w Odrze i zanieczyszczenie rzeki. Po tej akcji jestem pewien, że to Niemcy zanieczyszczają Odrę, typowa obrona poprzez atakowanie „Justyny cnoty”.

  2. Endryu99 23.08.2023 21:08

    Hmmmm coś tu śmierdzi i to grubo, ostatnie 20 lat tyle kopalni pozamykano, zmniejszono wydobycie, gdzie wiec przez ponad 100 lat wczesniej zlewano te wszyskie scieki z rejonów kopalnianych nie tylko u nas w Polsce ale też w Niemczech, Austri, Czechach Słowacji ?

    Przyczyna jest gdzie indziej a nie w wodach pokopalnianych.

  3. Drnisrozrabiaka 24.08.2023 01:27

    Bardzo mądre posunięcie, mentzen mówi, że atom jest ok no tak jest a składowisko odpadów już jest na miejscu będzie można zrzucać do Odry 🤣

  4. miskolabor 24.08.2023 09:06

    Ja się tylko pytam gdzie była ochrona? Poza tym nie tak łatwo wejść na wieżę szybową. No i rozwieszenie takiego transparentu też zajmuje trochę czasu. Więc po raz drugi pytam gdzie była ochrona?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.