Zakaz odpalania fajerwerków w Zakopanem

Opublikowano: 25.12.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1693

Zakaz używania petard i fajerwerków przez cały rok – taką decyzję podjęli radni Zakopanego na ostatniej sesji rady miasta. Przepis zacznie obowiązywać już od zbliżającego się sylwestra.

Radni Zakopanego zdecydowali o obowiązującym na terenie miasta całkowitym zakazie odpalania fajerwerków. Początkowo projekt uchwały zakładał, że zakaz ten będzie obowiązywał jedynie w sylwestra i Nowy Rok. Podczas obrad gremium podjęto jednak decyzję, że zakaz będzie obowiązywać przez cały rok – podaje „Tygodnik Podhalański”. Zakaz dotyczy wszystkich miejsc w publicznych, nie będzie natomiast obowiązywać na posesjach prywatnych.

Radni w uzasadnieniu uchwały wskazywali, że odpalanie petard w miejscach publicznych – m.in. na ulicach i placach – grozi pożarami i stwarza niebezpieczeństwo dla porządku publicznego. Podkreślali też, że zagrożony jest spokój zwierząt domowych i tych mieszkających w Tatrzańskim Parku Narodowym. Za naruszenie zakazu można zostać ukaranym grzywną.

Przypomnijmy, w listopadzie Tatrzański Park Narodowy wydał oficjalny komunikat, w którym odnosi się do planowanej przez TVP imprezy sylwestrowej pod Wielką Krokwią w Zakopanem, w tym do fajerwerków. Według przedstawicieli Parku taka impreza niesie za sobą ogromne zagrożenie dla środowiska naturalnego i nie powinna się odbywać w tym miejscu.

„Huki i błysk fajerwerków, rac czy petard są przyczyną stanów lękowych, poszukiwania nowego siedliska, w dalszej perspektywie obniżenia rozrodczości. Każdego roku tysiące zwierząt cierpi z tego powodu. Cierpią zarówno zwierzęta domowe, jak i dzikie. Znane są przypadki wybudzenia niedźwiedzia ze snu zimowego. Taki incydent miał miejsce w TPN w 2018 roku. Niestety, niedźwiedź nie przeżył zimy” – głosi komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.