Nie ma fajerwerków nieszkodliwych dla środowiska i ludzi

Opublikowano: 28.12.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1085

Jak wynika z doniesień RÚV, zanieczyszczenia pochodzące z fajerwerków odpalanych w noc sylwestrową 2018/2019 były większe niż w poprzednich latach. Zanieczyszczenia te są szkodliwe dla zdrowia – przypomina Agencja Ochrony Środowiska w Islandii.

Zgodnie z doniesieniami, osobom cierpiącym na choroby układu oddechowego zaleca się, aby w Sylwestra pozostały w domu, przede wszystkim dlatego, że fajerwerki zawierają szkodliwe substancje, takie jak ołów, miedź i chrom. W nowym raporcie agencji opisano, jak bardzo mogą one zanieczyszczać powietrze.

Þorsteinn Jóhannsson, specjalista ds. jakości powietrza, powiedział dziennikarzom, że największe zanieczyszczenie występuje od południa w Sylwestra do południa w Nowy Rok, ze szczytem w pierwszej godzinie po północy.

Główne czynniki decydujące o tym, jak bardzo zanieczyszczone zostanie powietrze, to ilość zdetonowanych fajerwerków, ale również obecność (lub brak) wiatru, a także jego siła. Wiatry rozpraszają zanieczyszczenia, jednak metale ciężkie trafiają do ziemi, a także do wód gruntowych.

W związku z tym zachęca się ludzi do ograniczania w jak największym stopniu odpalania fajerwerków. Wpływy z ich sprzedaży trafiają co prawda do Rescue Squad, ale ci, którzy chcą wesprzeć ratowników, mogą to zrobić o każdej porze roku, bez kupowania fajerwerków.

Zdjęcie: nickgesell (CC0)
Źródło: IcelandNews.is

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 6, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

A tony chemii w jedzeniu, szczepionki, nawozy sztuczne jakoś aż tak nie przeszkadzają.

Szwęda
Użytkownik
Szwęda

Wszystko kurna szkodliwe dla zdrowia i najlepiej w ogóle się nie bawić bo to szkodliwe – usiąść w kącie i szlochać! Tak jak napisał mój przedmówca, powinni zacząć likwidować całą chemię z żywności, z pól uprawnych itd, itp.