Wyspiarze alarmują o przełowieniu tuńczyka

Opublikowano: 08.12.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 694

Państwa wyspiarskie na Pacyfiku i organizacje ochrony przyrody przestrzegają przed destruktywnymi metodami połowów i przełowieniem, które mają zagrażać tuńczykom – podała agencja AP.

Podczas trwającej konferencji na temat rybołówstwa w Manili podkreślono, że duże państwa powinny zmniejszyć połowy, zaprzestać niewłaściwych metod i uszanować zakazy połowów, aby umożliwić tuńczykom odbudowanie populacji w Pacyfiku, z którego pochodzi ponad 60 proc. światowych połowów.

Tuńczyk wielkooki i tuńczyk żółtopłetwy, które dorastają do 2,4-2,7 metrów i ważą ponad 200 kilogramów, nie są bezpośrednio zagrożone wyginięciem, ale mocno dotknęły je nadmierne połowy. Mięso tych ryb sprzedaje się głównie w postaci steków, a w przypadku tuńczyków wielkookich także jako sushi.

Rybołówstwo w regionie zachodniego i środkowego Pacyfiku wyceniane jest na 5 miliardów dolarów, a intensywne połowy spowodowały spadek populacji tuńczyka od lat 1960.

Wiele flot rybackich używa unoszących się na wodzie konstrukcji z bambusa, liści palny i starych siatek (z ang. fish aggregating devices – FAD), mających wabić duże grupy ryb, które są następnie łapane w gigantyczne sieci. W taki sposób łowiona jest niemal połowa tuńczyków na świecie. Przyczyniło się to do przełowienia tuńczyka wielkookiego w Oceanie Spokojnym. Poza tuńczykami ofiarą padają żółwie morskie, rekiny i narybek.

“Przemysł rybołówczy nie musi w tej chwili rozliczać się z wykorzystywania FAD. Dozwolone jest igranie ze zdrowiem oceanicznego ekosystemu, ale czas, aby rządy wzięły odpowiedzialność za tę rozprzestrzeniającą się i ryzykowną metodę” – powiedziała Amanda Nickson z organizacji Pew Environment Group.

Opracowanie: mrt, agt
Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. m1 08.12.2012 12:41

    A co tam jakieś tuńczyki…
    Mony makes the world go around!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.