Wracają godziny dla seniorów w sklepach, aptekach i drogeriach

Opublikowano: 15.10.2020 | Kategorie: Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1231

Od dzisiaj, 15 października, obowiązują godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach i drogeriach. To nowe restrykcje ogłoszone przez rząd, które mają zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, szczególnie wśród osób w podeszłym wieku, najbardziej narażonych na ryzyko zakażenia. Jak czytamy w opublikowanym w środę rozporządzeniu, w „obiektach handlowych i usługowych” w godzinach 10.00-12.00 będą obsługiwani wyłącznie seniorzy, czyli osoby powyżej 60. roku życia.

Chodzi o obiekty handlowe i usługowe, których „przeważająca działalność” polega na sprzedaży: żywności; produktów kosmetycznych; artykułów toaletowych; środków czystości; produktów leczniczych; wyrobów leczniczych; środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Godziny dla seniorów będą obowiązywały także w placówkach świadczących usługi pocztowe. Regulacje te będą obowiązywać w sklepach wyłącznie od poniedziałku do piątku.

Poza tym zaostrzone zostaną zasady epidemiczne w domach pomocy społecznej i placówkach opieki. Zaleca się także maksymalne ograniczenie kontaktu z osobami powyżej 70. roku życia. „Apelujemy do wszystkich seniorów, by – jeżeli nie ma takiej konieczności – nie wychodzić z domu, by uniknąć ryzyka zarażenia koronawirusem” – mówił na początku tygodnia szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk. Jak zaznaczył, seniorzy stanowią znakomitą większość, stąd szereg działań rządowych, mających na celu ochraniać osoby starsze. „Wprowadzamy godziny dla seniorów po to, aby uniknąć ryzyka zarażenia koronawirusem. Rzeczywiście, seniorzy są najbardziej narażeni na zakażenie i ciężkie przechodzenie tego wirusa” – powiedział.

Resort zdrowia poinformował dzisiaj o śmierci 91 osób, u których zdiagnozowano koronawirusa oraz 8099 nowych przypadkach zakażenia COVID-19, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. To kolejny dzień z rzędu rekordowa liczba zakażeń w Polsce (rząd celowo unika słowa „zachorowania”, bo „zakażenie” nie oznacza „zachorowania”, zwłaszcza w kontekście niskiej wiarygodności testów i wykrywania „zakażeń” u ludzi zdrowych, rząd nie podaje też procentowo skali pozytywnych testów w stosunku do wykonanej liczby badań – przypis WM).

Najgorsza sytuacja panuje w województwach mazowieckim, małopolskim i śląskim. W związku z dynamicznym wzrostem liczby zakażonych koronawirusem od soboty cała Polska znajduje się w żółtej strefie, z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które stały się czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami. W całym kraju obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Rząd zapowiada wprowadzenie dalszych restrykcji.

Wiceminister zdrowia przyznał na antenie Polskiego Radia, że prognozy dotyczące najbliższych dni nie są optymistyczne. Przypomniał, że rozprzestrzenianie się pandemii w Polsce jest ściśle powiązane z naszymi zachowaniami, ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się obecnie nie w ogniskach, ale na ulicach, w sklepach, wszelkich miejscach, gdzie dochodzi do kontaktu międzyludzkiego.

Jak zapewniał wiceminister zdrowia, aktualnie liczba respiratorów nie jest problemem. Jest nim jednak liczba lekarzy anestozjologów i pielęgniarek tego typu. „Jest nowe rozporządzenie, które pojawiło się w ubiegły czwartek, które łagodzi wymogi jeśli chodzi o zatrudnianie personelu na oddziałach intensywnej terapii, także dopuszczamy do samodzielnej pracy rezydentów piątego i szóstego roku (…). Także chcemy, żeby lekarze innych specjalności – po kursach (…) – także mógł taki sprzęt obsługiwać” – tłumaczył Kraska.

„Gospodarka musi pracować, ale róbmy tylko to co musimy i zostańmy w domu. Wcześniej się uśmiechałem, gdy słyszałem koronasceptyków. Teraz już wybucham złością. Przez takie zachowania wirus się rozprzestrzenia. Zapraszam ich do szpitala, by zobaczyli, jak ciężko pacjenci przechodzą chorobę” – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska (koronasceptycy uważają, że rząd i TVP histeryzują ws. pandemii koronawirusa, ponieważ skala problemu nie jest tak wielka, aby paraliżować państwo, zwracają też uwagę, że rząd nakazując noszenie maseczek stwarza zagrożenie epidemiczne chorobami maseczkowymi – przypis WM).

Możliwe, że Kraskę złości też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bondar, który w piśmie skierowanym do premiera Mateusz Morawieckiego krytykuje bezprawie obostrzeń epidemicznych rządu. Według Bodnara obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych został ponownie wprowadzony z naruszeniem zasad tworzenia prawa. Podkreślił, że zgodnie z obowiązującą Konstytucją nakaz taki powinna przewidywać ustawa, a nie rozporządzenie rządu. RPO zaapelował do premiera o pilne zainicjowanie odpowiednich działań legislacyjnych, aby przepisy w tej sprawie były zgodne z Konstytucją.

Jak czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie biura RPO, Bodnar nie kwestionuje zasadności powszechnego stosowania maseczek jako jednego ze środków ograniczających rozprzestrzenianie się koronawirusa, ale w jego ocenie brak uregulowania ustawowego tej kwestii „może mieć istotne znaczenie dla efektywnego egzekwowania obowiązku noszenia maseczek”. Biuro przypomina także, że RPO już w maju tego roku wskazywał, że obowiązek zakrywania ust i nosa nie znajduje oparcia w ustawie o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Dzisiaj rząd ogłosi nowe obostrzenia epidemiczne.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2] [3]
Kompilacja 3 wiadomości: WolneMedia.net [WM]

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 7, średnia ocena: 4,43 (max 5)
Loading...

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
adambiernacki
Użytkownik
adambiernacki

Niektóre maseczki uwalniają toksyczne związki fluoru co przy długim inhalowaniu się gwarantuje chorobę dającą objawy grypy i inne przykre następstwa. Wszystko to jest bezprawne i sądy miażdżą bezpodstawne sankcje wobec ludzi. Żenujące nazibolszewickie podchody zorganizowanej przestępczości pisowskiej, której hasanie już się kończy :-)

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Aby wyrazić wsparcie idei : chrońmy dobrostan zwierząt i czcijmy Imię Najwyższego trawiąc je w Nim polecam arabskie i izraelskie chusty. Mężczyzn i kobiet

Gdyby rozumieć dyplomatycznie,
Czemu w czasie trudnym zamykamy dostęp i drogę Dobrze Zabitej żywności Dnia trzeciego i czwartego do ich porzeraczy Dnia 5-tego? W jednocześnie jednym daniu zdaniu i sprawozdaniu

Ludziom Świata

Za granicą
niemal zupełnie a w Polsce ultra także niemal zlikwidować domagamy się w imię zwierząt. Co że zwierzęciem homo myślącym?

Czyżby tylko brutalny sposób drapieżników ma być dozwolonym odejściem halal i koszer dla Świata ?

Ciekawym

Czemu dwukrotna śmierć jest lepsza od jednokrotnej ?
W czym pałka lepsza od miecza
Pałka z czymś tam?

Gdyby dosłowne były domysły
Czemu mamy jeść krew w mięsie, gdy ona zabroniona w Prawie Stworzenia
Użycie pompy ratujacej mózg poświęconej istoty do zjedzenia i strawienia i takiej ich myśli wytworzenia lepszym jest niż ból miazdrzenia . W każdej możliwej sytuacji śmierci
Lepszym jest bo niezauważonym , jeśli dobrze szybko i ostrym zadana zostala i przyjęta z modlitwą o dobrą przyszłość .

MasaKalambura
Użytkownik
MasaKalambura

Gdyby obrony podjąć się władzy,
Niezrozumiałe brutalne to nadanie odpowiedzialności prawnej za rozprzestrzenianie drobinek subkomórkowych z premedytacją.

Trzeba to robić
Róbmy to co dzień lepiej i lepiej .

Szaleństwo zakupu rolek zmieńmy w przygotowania do zimy dłuższej niż zwykle

W rozsądnym gospodarowaniu zapasami
Rozsądnym ich wytwarzaniu i przygotowywaniu

robi1906
Użytkownik

Masa, a co z kultem Pis, gdzie te twoje zachwyty nad tymi po-pis’dzielcami?.
Nie będę ci przebaczał, bo dobrze wiedziałeś co robią. Jesteś tyle sam wart, co oni.

robi1906
Użytkownik

Oraz pytanie, przecież na Szumowicza tak się nie rzucili, kiedy złamał kwarantannę.
Proste pytanie, oraz nie-prosta odpowiedz.

To jest szczucie na siebie ludzi, poliniacy, pierwsi idą na front, za skórwielcami-przywódcami szli, szli za Wałęsą, szli za Michnikiem i Kuroniem 20 lat wcześniej.

Idą i “poliniacy” którzy w szeregach kładli kamienie na szaniec!!, wołały Chazary.
Nie, to poliniacy życie swe, za władztwo żydów oddali.