Wojewoda łódzki chce zdekomunizować zespół tańca ludowego

Opublikowano: 20.02.2019 | Kategorie: Kultura i sport, Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2041

Do biura Hanny Zdanowskiej trafiło pismo, w którym zapowiedział, że w ciągu 7 dni zespół ma zmienić nazwę. „W ocenie organu Zespół Tańca Ludowego “Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej może wypełniać dyspozycje o zakazie propagowania ustroju totalitarnego” – napisał wojewoda.

Zespół Tańca Ludowego „Harnam” powstał w 1947 roku, przewinęło się przez niego około 30 tys. tancerzy. Szymon Harnam (Szaja Charnam ps. „Chajek”) był działaczem Komunistycznej Młodzieży Polskiej. W rocznicę wybuchu rewolucji październikowej został śmiertelnie postrzelony podczas wiecu. Zespół przyjął jego imię, gdyż działał pierwotnie przy zakładzie, któremu patronował rewolucjonista. Fabryka nie przetrwała transformacji, ale artyści chcieli kontynuować tradycje.

Dwa lata temu Zbigniew Rau zdekomunizował już ulicę jego imienia, co wywołało ogromny sprzeciw wśród mieszkańców. Ulicę przemianowano na Hermana Konstadta, ale łodzianie i łodzianki zażądali, aby na tabliczce widniała również stara nazwa z dopiskiem „dawniej”. Była to jedna z 26 ulic zdekomunizowanych przez wojewodę – to on zmienił też nazwę Placu Zwycięstwa na Plac Lecha Kaczyńskiego, jednak ostatecznie sąd tę decyzję uchylił.

„PiS-owski Wojewoda chce zdekomunizować najstarszy Zespół Tańca Ludowego w Polsce “Harnam” mający swoją siedzibę w Łodzi i będący elementem tradycji miasta‼️ Ręce precz od kultury‼️ Niech PiS dekomunizuje swoje szeregi z Piotrowiczów, Kryże, Krasulskich a nie niszczy dorobek budowany od dziesięcioleci” – napisał na “Facebooku” oburzony przewodniczący Rady Miasta Marcin Gołaszewski.

Sam zespół opublikował na portalu społecznościowym oświadczenie, w którym odcina się od interpretacji wojewody, twierdząc, że „Harnam” jest nazwą własną i nie propaguje żadnej ideologii.

W ciągu 7 dni od otrzymania pisma od wojewody prezydent Łodzi ma podać nową nazwę zespołu, przekazać dokumenty, które ją potwierdzają oraz napisać uzasadnienie.

Autorstwo: WK
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.