Włoscy geolodzy znaleźli meteoryt tunguski?

Opublikowano: 23.05.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 440

W magazynie Amerykańskiej Unii Geofizycznej “Geochemistry, Geophysics, Geosystems” opublikowany został raport grupy włoskich geologów, którzy twierdzą, że znaleźli wreszcie coś, co może być fragmentem słynnego meteorytu tunguskiego.

Włoski zespół badaczy, kierowany przez Lucę Gasperiniego z Instytutu Badań Morskich w Bolonii, już nie pierwszy rok pracuje w rejonie katastrofy. Kilka lat temu naukowcy ci wysnuli hipotezę, zgodnie z którą jezioro Czeko położone w odległości 8 km od przypuszczalnego epicentrum eksplozji, jest w rzeczywistości kraterem uderzeniowym. Teraz, po zbadaniu dna tego stożkowatego jeziora przy pomocy skanerów sejsmicznych i magnetycznych, znaleźli oni w centrum duży kamienny element, który według ich przypuszczeń jest odłamkiem meteorytu tunguskiego. Odkryta przez nich „anomalia” znajduje się na głębokości dziesięciu metrów pod najgłębszym miejscem jeziora.

Katastrofa tunguska w dosłownym tego słowa znaczeniu wstrząsnęła światem 30 czerwca 1908 r. i do dziś pozostaje nierozwiązaną zagadką. Eksplozja, jaka nastąpiła wtedy nad Syberią, oceniana jest na 40-50 megaton. Spaliła ponad 2 tysiące kilometrów kwadratowych tajgi, wywołana nią fala sejsmiczna dwa razy okrążyła Ziemię, a w Europie obserwowane było zjawisko białych nocy. Naukowcy w żaden sposób nie mogą dojść do porozumienia co to było – lodowa kometa, masywna asteroida czy coś innego. Udało się jedynie dowiedzieć, że wybuch nastąpił na wysokości 5-10 km, ale do tej pory fragmentów obiektu kosmicznego nikt jeszcze nie znalazł. Być może teraz jeden z nich został znaleziony. Pozostaje jedynie go wydobyć.

Źródło: Głos Rosji

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. mr. pi 23.05.2012 17:26

  “Naukowcy w żaden sposób nie mogą dojść do porozumienia co to było – lodowa kometa, masywna asteroida czy coś innego.”

  Nie wiedzą, bo nie chcą wiedzieć. Nie można dopuścić przecież do tego, aby ta szara masa, która napędza gospodarkę nagle zrozumiała, iż jest w posiadaniu ogromnej mocy. Dlatego ciągle jesteśmy okłamywani, oszukiwani rzekomo dla naszego dobra.

  “Udało się jedynie dowiedzieć, że wybuch nastąpił na wysokości 5-10 km, ale do tej pory fragmentów obiektu kosmicznego nikt jeszcze nie znalazł.”

  Nie można znaleźć czegoś, czego nie może tam być. Proponuję wszystkim zapoznaniem się z tym video

  http://youtu.be/i1GmZK_Hl1Y

 2. TheLovePolice 25.05.2012 02:09

  A może szanowani Panowie naukowiejcy ogłoszą znalezienie kupy T-rexa i otworzą szampana gratulując sobie skutecznego odwrócenia uwagi poszukiwaczy ciekawostek od spraw większej wagi?

 3. memento 25.05.2012 09:45

  @xxx31, myślałem tak samo gdy kładłem płytki w łazience: “To mała łazienka, po co mi poziomica? Zrobię to na oko.” 😀

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.