Władze wojskowe zmieniły ordynację wyborczą

Opublikowano: 03.10.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 534

EGIPT. Sprawująca tymczasową władzę w Egipcie Narodowa Rada Sił Zbrojnych dokonała pod naciskiem partii politycznych zmian w ordynacji wyborczej do parlamentu. Protest ze strony partii budził jeden z artykułów ordynacji przewidujący, że 2/3 mandatów obsadzanych jest z list partyjnych, natomiast 1/3 przypada kandydatom niezależnym. Partie obawiały się, że wśród kandydatów niezależnych mogą znaleźć się członkowie zdelegalizowanej Narodowej Partii Demokratycznej byłego prezydenta Hosniego Mubaraka, którzy dzięki temu mogliby dostać się do parlamentu. Na zebraniu zwołanym w trybie nagłym 28 września opozycja wystąpiła z postulatem objęcia byłych członków dawnej partii rządzącej zakazem kandydowania w wyborach.

Grupy opozycyjne domagały się całkowicie proporcjonalnej ordynacji wyborczej. W przypadku niespełnienia tych żądań dwa najbardziej liczące się ugrupowania – Partia Sprawiedliwości i Wolności powiązana z Braćmi Muzułmańskimi oraz liberalna partia Wafd zapowiedziały bojkot wyborów. Ponadto 29 września około tysiąca ludzi przystąpiło do okupacji placu el-Tahrir, domagając się nie tylko zmian w ordynacji wyborczej, lecz także zaprzestania sądzenia cywili przez sądy wojskowe oraz wyeliminowania ludzi starego reżimu z instytucji publicznych. Około 30 osób starało się wedrzeć do siedziby ministra obrony, lecz zostali zablokowani przez żandarmerię wojskową. W trakcie akcji protestacyjnej doszło tez do rzucania kamieniami i usunięcia protestujących siłą przez siły porządkowe.

Po wpływem żądań opozycji oraz zamieszek ulicznych władze wojskowe postanowiły zgodzić się na zmianę ordynacji wyborczej, zezwalając członkom partii politycznych na kandydowanie z puli przeznaczonej dla kandydatów niezależnych. Decyzję tę zakomunikowano po spotkaniu, jakie odbył uważany za nr 2 w wojskowej radzie, Sami Enan z przedstawicielami Demokratycznej Koalicji grupującej partie i ruchy polityczne. Ponadto Narodowa Rada Sił Zbrojnych wydała komunikat w którym mówi się, iż Rada rozpatrzy możliwość odstąpienia od sądzenia osób cywilnych przez sądy wojskowe, wprowadzenia prawa zakazującego byłym członkom partii rządzącej udziału w życiu politycznym oraz zajmie się ustawodawstwem dotyczącym wciąż obowiązującego stanu wyjątkowego.

Rada postanowiła także, że wybory parlamentarne rozpoczną się 28 listopada i będą trwały cztery miesiące. W marcu lub kwietniu przyszłego roku ma się zebrać na wspólnej sesji dwuizbowy parlament, który zajmie się opracowaniem nowej konstytucji. W dalszej kolejności przewidziane są wybory prezydenckie. Kandydaci na urząd prezydenta będą mieli 45 do 60 dni na zgłoszenie swoich kandydatur.

Opracowanie: Bolesław K. Jaszczuk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.