Witamina zahamowuje starzenie narządów

Opublikowano: 08.05.2016 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 505

Podając myszom jedną z form witaminy B3 – rybozyd nikotynamidu (ang. nicotinamide riboside, NR) – naukowcy odtworzyli zdolność ich narządów do regeneracji i wydłużyli im życie. Autorzy publikacji z pisma “Science”, którzy opisali korzystny wpływ NR na działanie komórek macierzystych, uważają, że metoda ma potencjał w zakresie leczenia chorób degeneracyjnych.

Gdy myszy i inne ssaki się starzeją, możliwości regeneracyjne pewnych narządów (np. wątroby i nerek) oraz mięśni (w tym serca) spada. Prowadzi to do wielu zaburzeń typowych dla starzenia.

By zrozumieć, na czym dokładnie polega pogorszenie zdolności regeneracyjnej w przebiegu starzenia, Hongbo Zhang z Politechniki Federalnej w Lozannie nawiązał współpracę z kolegami z Politechniki Federalnej w Zurychu, Uniwersytetu w Zurychu oraz naukowcami z Brazylii i Kanady.

Wykorzystując kilka markerów, był w stanie zidentyfikować mechanizm molekularny, który reguluje działanie mitochondriów i zmiany związane ze starzeniem. Choć rolę metaboliczną mitochondriów opisano już bardzo dokładnie, my jako pierwsi potrafiliśmy wykazać, że ich prawidłowa funkcja jest istotna dla komórek macierzystych – podkreśla Johan Auwerx.

W normalnych warunkach, przynajmniej w młodym organizmie, komórki macierzyste reagują na sygnały wysyłane przez ciało i regenerują uszkodzone narządy, różnicując się do konkretnych dojrzałych komórek.

Naukowcy postanowili zrewitalizować komórki macierzyste z mięśni starszych myszy. “Podaliśmy 2-letnim gryzoniom […] rybozyd nikotynamidu. Związek ten […] jest prekursorem dinukleotydu nikotynoamidoadeninowego (NAD+), cząsteczki odgrywającej kluczową rolę w aktywności mitochondrialnej. Nasze wyniki są wyjątkowo obiecujące: regeneracja mięśni jest u takich myszy o wiele lepsza i żyją one dłużej od gryzoni, którym nie podano NR.”

Równolegle prowadzone badania wykazały, że porównywalne efekty występują w przypadku komórek macierzystych mózgu i skóry. “Opisane eksperymenty mogą mieć bardzo ważne skutki dla medycyny regeneracyjnej. Nie mówimy o wprowadzeniu do organizmu obcej substancji, ale raczej o odtworzeniu jego zdolności do samonaprawy, a wszystko dzięki produktowi, który można spożyć z pokarmem” – wyjaśnia Auwerx, dodając, że nie chodzi wyłącznie o starzenie, ale także o leczenie chorób występujących u młodych ludzi, np. dystrofii mięśniowych.

Dotąd nie zaobserwowano skutków ubocznych podawania NR, nawet dużych dawek. Akademicy przestrzegają jednak przed huraoptymizmem i podkreślają, że rybozyd nikotynamidu wzmaga działanie wszystkich komórek, także tych patologicznych. Jak wielu przypadkach, również i tu potrzeba dalszych pogłębionych badań.

Autorstwo: Anna Błońska
Na podstawie: EurekAlert.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sandvinik 08.05.2016 11:05

    @admin
    czemu obrazek do artykułu to pigułki? to sugeruje że witaminy trzeba łykać w ramach bigfarmy-powinien być raczej obrazek jakiegoś soczku albo marchewki.
    oczywiście to tylko moje zdanie ale jako wzrokowiec…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.