Wielki protest w Pradze

Opublikowano: 13.03.2023 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 3007

Na zaprzysiężeniu nowego prezydenta zauważyłem zaledwie kilka flag czeskich, to było 9 marca. Natomiast 11 marca na Placu Wacława w Pradze tych flag było bardzo dużo, dużo, bo nazwa manifestacji zorganizowanej przez pozaparlamentarną partię PRO (skrót od czeskich słów oznaczających „prawo”, „szacunek”, „fachowość”) zawierała wyraz Czechy, cała nazwa niedzielnej manifestacji: „Czechy przeciwko biedzie”.

Plac Wacława zapełniono całkowicie, media piszą o „tysiącach” osób. Na początku organizator zapytał manifestujących, czy przyszli poprzeć Rosję – odpowiedziano mu „nie”, czy przyszli może poprzeć Putina – zgromadzeni znów zapewnili, iż „nie”, ale na pytanie, czy przyjechali, by wstawić się za Republiką Czeską, odpowiedziano gromkimi brawami i okrzykami, iż „tak”.

Było to dosyć głośne zgromadzenie wyraźnie antyrządowe, na którym brzmiała ostra krytyka polityki obecnej i poprzedniej władzy. Poprzedniej w związku z covidem, obecnej w związku z drożyzną, polityką proukraińską i proamerykańską, z ust głównego rzecznika i szefa partii PRO Jindřicha Raichla zabrzmiało pod adresem władz ultimatum – jeżeli nasze postulaty nie zostaną spełnione do Wielkanocy, 16 kwietnia demonstrujemy znów, blokujemy budynki rządowe i zorganizujemy strajk generalny. Demonstranci i partia PRO domagają się przede wszystkim dymisji rządu, chcą odwrócenie polityki, by dbano o suwerenność i dobrobyt Czech.

Ciekawym zjawiskiem jest to, iż partię tę zbudowali głównie praktykujący prawnicy, adwokaci, także na dzisiejszej manifestacji wśród mówców rzucała się w oczy przewaga prawników. Chodzi o prawników, których zmobilizował covid – mianowicie bezprawne kroki poprzedniego rządu związane z różnymi obostrzeniami i zakazami. Ten swoisty bunt prawników ma swój ciąg dalszy i obecnie, ale tym razem już chodzi o całkowitą orientację Czech – program partii PRO obejmuje wszystkie dziedziny – od polityki zdrowotnej, przez energetykę, politykę zagraniczną aż po walkę z cenzurą, o wolność słowa. Wszystkie te tematy były podnoszone na manifestacji w Pradze. Warto odnotować, iż wśród osób, które wystąpiły z przemówieniami, był m.in. jeden z tzw. przywódców studenckich z czasów rewolucji aksamitnej 1989 r., elitarna dziennikarka śledcza związana do czasów covida z mainstreamem i były już szef sceny baletu Teatru Narodowego w Pradze, czyli osoby jak najbardziej nieprzypadkowe, żadna „hołota” czy frustraci.

W ostatnich sondażach partia PRO – podmiot nowy – zbliża się już do 5-procentowego progu. Niedzielna praska manifestacja to na pewno frekwencyjny sukces. Ostra retoryka trafia do tej części elektoratu, która obecnie nie jest w ogóle reprezentowana w parlamencie (chodzi o ok. 30 procent wyborców, których głosy w ostatnich wyborach po prostu przepadły).

Autorstwo: Vladimir Petrilak z Czech
Źródło: MyslPolska.info


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. andi170 13.03.2023 21:40

    W Polsce trzeba by zrobić to samo a do tego kopnąć w dupę cały ten eurokołchoz z SZWABAMI na czele.

  2. pikpok 13.03.2023 22:15

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.