W Polsce odkryto XV-wieczne miasto

Opublikowano: 28.07.2019 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2429

Polscy archeolodzy z pomocą georadaru odkryli w województwie kujawsko-pomorskim pod zaoranymi polami pozostałości miasta Nieszawa, które istniało przez zaledwie kilkadziesiąt lat w XV wieku.

O odkryciu informuje Science in Poland. Uczeni zastosowali technologię skanowania gruntu, która nie wymaga przeprowadzania prac wykopaliskowych. W rezultacie pod zaoranymi polami odkryte zostały pozostałości miasta Nieszawa. Obiekt mieści się w rejonie Podgórze.

Uczeni znaleźli między innymi plac rynkowy. Dotąd uważano, że stragany na nim były tymczasowe i nieliczne. Odkrycie pokazało jednak, że na placu mieściły się stabilne kramy, a także ratusz.

„Przez ostatnie lata zastanawiało nas, czy to miasto było zabudowane na dużą skalę” — mówi kierownik projektu badawczego Piotr Wronecki. „Georadar dał nam trójwymiarowe wyobrażenie o tym, co skrywa teraz ziemia” — powiedział.

Nieszawa była polskim miastem handlowym zamieszkiwanym przez kilka tysięcy osób. Miasto miało wyraźny plan ulic, oddzielną strefę handlową i produkcyjną, a także system obronny złożony z wału ziemnego i wypełnionego wodą rowu.

Nieszawa była konkurentem krzyżackiego Torunia położonego na przeciwległym brzegu Wisły. Unikatowość tego miasta polega na tym, że istniało przez zaledwie 40 lat. Ze względów politycznych miasto zostało potem przeniesione o kilkadziesiąt kilometrów.

Nota bene, we współczesnym mieście Nieszawa mieszka trochę ponad dwa tysiące osób.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.