UE broni uniwersytetu Sorosa na Węgrzech

Opublikowano: 14.04.2017 | Kategorie: Edukacja, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Komisja Europejska wyraziła zaniepokojenie zmianami w węgierskim prawie, które ograniczają działanie w tym kraju zagranicznym uniwersytetom, co najbardziej uderza w szkołę należącą do miliardera Georga Sorosa. Od ponad półtora tygodnia w centrum Budapesztu odbywają się protesty w obronie uczelni zarządzanej przez jednego z głównych orędowników wielokulturowości i „społeczeństwa otwartego”.

Wiceszef unijnej instytucji Frans Timmermans zapowiedział, że do końca bieżącego miesiąca węgierska ustawa o szkolnictwie wyższym ma zostać przeanalizowana przez ekspertów Komisji, którzy mają stwierdzić, czy nie narusza ona obowiązujących w Unii Europejskiej przepisów. Od jej opinii uzależnione będą dalsze działania Komisji Europejskiej, próbującej się doszukać w zmianach prawnych zagrożenia dla unijnej zasady swobodnego przepływu usług.

Węgierski rząd uważa, że postępowanie Komisji Europejskiej jest związane nie z zasadami wolnego handlu, ale ze sprzeciwem Węgier wobec planów relokacji uchodźców z Bliskiego Wschodu na terytoria unijnych państw. Rzecznik gabinetu Viktora Orbána, Zoltán Kovács, powiedział mediom, iż unijne instytucje chcą użyć wszelkich form nacisków, aby jego kraj otworzył granice dla imigrantów. Jednocześnie wyraził on gotowość do dyskusji na temat ostatnich zmian w krajowym prawie.

Od blisko półtora tygodnia w Budapeszcie odbywają się protesty w obronie sorosowego Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego, które gromadzą po kilka tysięcy osób, w tym głównie zwolenników lewicowo-liberalnej opozycji. Wczoraj manifestacja obrońców szkoły należącej do Sorosa zgromadziła się na centralnym Placu Kossutha, natomiast policja nie dopuściła jej uczestników do znajdującej się w sąsiedztwie siedziby rządzącego Fideszu.

W poniedziałek węgierski prezydent János Áder podpisał ustawę przegłosowaną w ubiegłym tygodniu przez Zgromadzenie Narodowe. Zakłada ona, że na Węgrzech mogą działać jedynie uniwersytety posiadające swoje placówki w krajach pochodzenia, co uderza przede wszystkim we wspomnianą uczelnię należącą do Sorosa.

Na podstawie: Magyarhirlap.hu
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o