Ukraina przerobi na swój ład rosyjskie nazwiska

Opublikowano: 01.06.2019 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 164

Nowe zasady pisowni ukraińskiej zobowiążą do zmiany zapisu niektórych rosyjskich nazwisk. Tak wynika z tekstu dokumentu, który pod koniec maja został zatwierdzony przez ukraiński rząd.

W rozdziale „Nazwiska z odprzymiotnikowymi sufiksami i końcówkami” czytamy, że wszystkie rosyjskie antroponimy z końcówką -oj trzeba będzie pisać przez -ij, a w tych, które kończą się na -sk(ij), -ck(ij), pojawi się miękki znak. To oznacza, że w ukraińskim wariancie nazwiska „Donskoj” i „Trubieckoj” będą pisane następująco: „Dons’kij” i „Trubiec’kij” (gdzie apostrof oznacza miękki znak – red.). Nowe zasady podają też inne przykłady: Krutij, Lugows’kij, Poliewij, Sołowjow-Sedij, Bosij. Wyjątek stanowić będzie tylko nazwisko „Tołstoj”.

W czasie publicznych debat w sprawie nowych reguł padały głosy, że zmiana pisowni rosyjskich nazwisk jest niczym nieuzasadniona. Aktywiści upierali się też przy tym, żeby nie zastępować tych antroponimów ukraińskimi odpowiednikami i „zachować tożsamość narodową ich nosicieli”. Jednak te głosy zostały zignorowane. Jak podaje strona Ministerstwa Oświaty i Nauki, ostateczne brzmienie nowych zasad ukraińskiej pisowni zostanie upublicznione trzeciego czerwca.

„Od tego momentu zaleca się stosować nowe normy i reguły pisowni we wszystkich sferach życia publicznego, w szczególności w stylu oficjalno-biznesowym” – głosi komunikat.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o