Przemilczane nierówności?

Opublikowano: 17.04.2024 | Kategorie: Publikacje WM, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1610

Problemy chłopców i mężczyzn wciąż znajdują się daleko na liście priorytetów polityków, organizacji międzynarodowych czy pozarządowych. Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn chce to zmienić. Dlatego już 20 kwietnia organizuje I. Kongres Mężczyzn w Krakowie. Kongres ma być platformą do rozmowy o konkretnych problemach, takich jak długość życia (mężczyźni w Polsce żyją średnio o 8 lat krócej od kobiet), edukacja (64 absolwentów na 100 absolwentek uczelni wyższych) czy zdrowie psychiczne (6 na 7 samobójstw popełniają mężczyźni).

Na 100 dziewczynek przypada 105 chłopców, ale na 100 maturzystek już tylko 85 maturzystów. Na 100 młodych absolwentek studiów wyższych – tylko 64 absolwentów. Mężczyźni w Polsce żyją o 8 lat krócej od kobiet, a szczególnie krótko żyją mężczyźni bez wykształcenia wyższego. Mężczyźni częściej popełniają samobójstwa, wpadają w kryzys bezdomności, są ofiarami wypadków w pracy. W porównaniu z kobietami o wiele więcej lat spędzają w pracy niż na spokojnej emeryturze. To kilka problemów, na które uwagę zwraca Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn, organizator I. Kongresu Mężczyzn.

„Te różnice są często znacznie większe w Polsce niż w krajach bardziej zachodniej Europy. Dyskusje o równości płci zazwyczaj je jednak pomijają” – komentuje Michał Gulczyński, wiceprezes SChM oraz autor raportu „Przemilczane nierówności. O problemach mężczyzn w Polsce”. „Uważamy, że kwestie takie jak długość życia, problemy edukacyjne mężczyzn czy głośny ostatnio postulat równego wieku emerytalnego, to nierówności, które zbyt długo były zbywane milczeniem”.

Kongres Mężczyzn to pionierska inicjatywa – podobnych wydarzeń nie ma nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn planuje powtarzanie Kongresu co roku. Organizatorzy mają nadzieję, że takie cykliczne spotkania umożliwią organizacjom już działającym na rzecz zdrowia czy edukacji mężczyzn – takim jak Fundacja „Kapitan Światełko”, Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom czy samo SChM – lepszą koordynację swoich wysiłków i realizację wspólnych projektów.

„Kongres ma być miejscem spotkania i rozmowy, przy uszanowaniu różnorodności poglądów i stanowisk” – dodaje Jakub Chabik, prezes Stowarzyszenia na rzecz Chłopców i Mężczyzn. „Chcemy też, by był przestrzenią do tworzenia i upowszechniania pozytywnych narracji o mężczyznach i męskości. Widzimy, że takich narracji brakuje, przez co coraz powszechniejsza staje się negatywna stereotypizacja mężczyzn”.

W programie I. Kongresu Mężczyzn znajdują się cztery panele eksperckie. Są one poświęcone zdrowiu, edukacji, ojcostwu i organizacjom działającym na rzecz mężczyzn. Wśród zaproszonych prelegentów znajdują się m.in. profesor Piotr Chłosta (wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego), dr Michał Bomastyk (Instytut Przeciwdziałania Wykluczeniom, pomysłodawca pierwszego telefonu zaufania dla mężczyzn) czy dr Kamil Janowicz (SWPS, psycholog i autor bloga „Father_ing”).

I. Kongres Mężczyzn odbędzie się 20 kwietnia w Sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory w Krakowie. Kongres honorowym patronatem objął Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Marcin Wiącek. Program wydarzenia dostępny jest na stronie Kongres-Mezczyzn.pl.

Autorstwo: Stowarzyszenie na rzecz Chłopców i Mężczyzn
Zdjęcie: Jakub Chabik
Nadesłano do portalu WolneMedia.net


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Zobacz również

4 komentarze

 1. rozrabiaka 17.04.2024 21:03

  Ważny temat

 2. replikant3d 18.04.2024 19:38

  rozrabiaka, to NIC nie zmieni, bo feministki na to nie pozwolą. Zresztą wiekrzość kobiet też nie ,bo mają zbyt wiele ,,profitów,, z takiej chorej sytuacji. Dlatego nie wróżę zbyt wielkiego sukcesu tej inicjatywie. Szybko zostanie uwalona albo zmarginalizowana. Praktycznie WSZYSTKIE instytucje społeczne zdominowane przez kobiety będą bojkotować to. Gro kobiet obecnie to totalne egoistki. taka prawda…

 3. rozrabiaka 19.04.2024 00:41

  @replikant3d ja mam na myśli, że sama inicjatywa jest w porządku, mężczyzna nie spyta sam o pomoc “….Mężczyźni częściej popełniają samobójstwa, wpadają w kryzys bezdomności, są ofiarami wypadków w pracy…” Itd.
  Wielu jest zostawionych samym sobie, nie wiedzą często że zjawiska są powrzechne a i ich sytuacja nie jest wcale taka wyjątkowa.

 4. rozrabiaka 19.04.2024 00:42

  @replikant “…bo feministki na to nie pozwolą” same sobie bata kręcą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.