System ochrony ludności nie funkcjonuje jak trzeba

Opublikowano: 26.01.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1907

NIK zbadała, czy funkcjonuje skuteczny system ochrony ludności w ramach struktur zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej. Kontrolerzy przypomnieli tragedię z lasu pod Suszkiem, kiedy zginęły dwie harcerki, bo informacja o zbliżającym się huraganie nie dotarła tam gdzie trzeba. Ta sytuacja może się powtórzyć.

Nie ma jednego aktu prawnego, który reguluje działania w sytuacji kryzysowej, brak również skutecznego systemu informowania o zagrożeniach. Raport NIK nie pozostawia niestety wątpliwości. Kontrola objęła zarówno MSWiA, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej, jak i wybrane urzędy wojewódzkie, gminne i starostwa, w tym właściwe organy zarządzania kryzysowego z terenów woj. pomorskiego i wielkopolskiego (tam, gdzie w 2017 roku przeszła feralna nawałnica).

Wnioski? Nieprawidłowości stwierdzono na każdym skontrolowanym szczeblu, choć urzędy przygotowane na sytuacje kryzysową były różnie. A teraz parę mrożących krew w żyłach fragmentów raportu:

„NIK najgorzej oceniła stan przygotowań struktur administracyjnych w gminach. Zadania z zakresu zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej powierzano w większości jednostek jednej osobie, nierzadko w ramach tylko części etatu, jako dodatek do innych zadań”. (…) „Kontrolerzy NIK mieli poważne zastrzeżenia do wszystkich etapów cyklu planowania, czyli analizowania, opracowania planu, a także jego wdrażania, testowania i uruchamiania. Zmarginalizowana została rola istotnego dokumentu niezbędnego do opracowania planów zarządzania kryzysowego, tj. wytycznych i zaleceń, dzięki którym organ wyższego szczebla ma możliwość wpływu na zawartość planów sporządzanych na niższych szczeblach. W efekcie żaden z 20 skontrolowanych planów zarządzania kryzysowego nie był rzetelnie przygotowany i kompletny”.

Szczegółowo przeanalizowano postępowanie państwowych organów podczas sierpniowych nawałnic na północy Polski w 2017.

Było tak: „Nieskuteczne okazały się rozwiązania systemowe w zakresie informowania o sytuacjach kryzysowych kluczowych pracowników Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku (w tym Wojewody), gdyż ograniczały się jedynie do wysyłania wiadomości tekstowych SMS. (…) Ważny komunikat IMGW dotyczący woj. pomorskiego z 11 sierpnia 2017 r. z godz. 23:09, ostrzegający o porywach wiatru w Chojnicach przekraczających 110 km/h (huragan) nie został dostarczony do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, lecz do sekretariatu Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego UW, w którym o tej godzinie nikt już nie pracował”. (…) Skutkiem nieprawidłowości w zakresie powiadamiania na terenie woj. pomorskiego było to, że informacja o nadchodzącym zagrożeniu nie dotarła skutecznie i na czas do organów zarządzania kryzysowego, tj. Wojewody Pomorskiego, Starosty Chojnickiego, Wójta Gminy Chojnice i Burmistrza Czerska”.

To nie koniec. Leży też Obrona Cywilna – brakuje aktualnego Planu Obrony Cywilnej Państwa, a „poziom finansowania zadań Obrony Cywilnej jest niewystarczający w stosunku do realnych potrzeb. Środki finansowe przeznaczane na wyposażenie nie dają możliwości bieżącego uzupełniania niedoborów oraz wymiany wyeksploatowanego sprzętu”. Obecny sposób organizacji wdrażania i koordynacji Strategii „Sprawne Państwo 2020” według kontrolerów nie poprawił naszego bezpieczeństwa.

Kto powinien przemyśleć wnioski płynące z raportu? Przede wszystkim Joachim Brudziński – „w związku z powyższym NIK rekomenduje przeprowadzenie przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji kompleksowej analizy obowiązujących aktów prawnych pod kątem możliwości integracji systemów zarządzania kryzysowego i obrony cywilnej w obszarze wspólnych kompetencji oraz zadań, celem poprawy skuteczności działań”.

Autorstwo: WK
Zdjęcie: Wikimedia Commons
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.