Suplementy diety w nadmiarze szkodzą

Opublikowano: 27.04.2015 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 654

Uczestnicy dorocznego spotkania Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem (AACR) usłyszeli, że nadużywanie suplementów diety zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory. Takie wnioski płyną z wieloletnich badań prowadzonych przez Tima Byersa z Centrum Nowotworów University of Colorado (UC).

“Nie wiemy, dlaczego to się dzieje na poziomie molekularnym, jednak dowody wskazują, że ludzie, którzy przyjmują więcej suplementów diety niż potrzebują, są narażeni na większe ryzyko zachorowania na raka” – mówił Byers.

Badania nad tym fenomenem rozpoczęły się przed 20 laty, gdy zauważono, że ludzie spożywający więcej warzyw i owoców rzadziej chorują na nowotwory. Wtedy to grupa badaczy, wśród których był Byers, chciała sprawdzić, czy dodatkowa suplementacja witaminami i minerałami jeszcze bardziej zmniejszy ryzyko.

“Wstępne testy na modelach zwierzęcych były obiecujące. Rozpoczęliśmy więc testy na ludziach. Przebadaliśmy tysiące osób, które przez 10 lat przyjmowały suplementy lub placebo – opowiada uczony. Wyniki badań były jednak odmienne od oczekiwanych. Odkryliśmy, że suplementy nie były korzystne dla ich zdrowia. W rzeczywistości niektórzy badani przyjmujący dodatkowe witaminy byli bardziej narażeni na nowotwory” – dodaje Byers.

Jedna z badań, prowadzone nad przyjmowaniem suplementów beta keratyn wykazały, że spożywanie ich ponad dopuszczalną normę aż o 20% zwiększa ryzyko nowotworów płuc i chorób serca. Inne badania dowiodły, że kwas foliowy, o którym sądzono, że zmniejsza liczbę polipów w odbytnicy, prowadził do jej zwiększenia.

“To nie oznacza, że ludzie mają się bać przyjmowania witamin i minerałów. Multiwitaminy przyjmowane w odpowiednich dawkach mogą działać korzystnie. Nie jednak nie zastąpi dobrej, bogatej w składniki odżywcze diety” – mówi Byers.

Uczony zauważa, że wiele osób, które przyjmują suplementy, tak naprawdę ich nie potrzebuje, gdyż w diecie dostarczają sobie odpowiednie dawki witamin i minerałów. Podsumowując, zauważyliśmy, że przyjmowanie nadmiarowych witamin i minerałów bardziej szkodzi niż pomaga – stwierdził uczony.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: MedicalXpress
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. manriusz 27.04.2015 12:26

    Pytanie brzmi czy te suplementy w czymkolwiek pomagają.Jakiś czas temu czytałem w jakimś artykule, źródła niestety nie pamiętam, że suplementy diet wcale nie muszą działać.To taki efekt placebo za kasę.Koncerny tworzą potrzebę a potem produkują pseudo lek na to.Trują nas wszelkim świnstwem a następnie lekarze mówią iż tak ma być i trzeba kupić lek który magicznie uzdrowi naszą wątrobę, nerkę czy cokolwiek innego.

  2. Jedr02 27.04.2015 15:13

    Istotne może być jeszcze co to za suplementy, to jest dosyć szerokie pojęcie, wiele różnych substancji czy sposobów ich podania może się w to wliczać. Taki magnez można na przykład przyjąć w kolorowej tabletce, pełnej jakiś barwiników itp, tabletce musującej do wody z chemicznymi dodatkami smakowymi, słodzikami i barwnikami, a można po prostu kupić jakiś sam związek magnezu(chlorek, mleczan, cytrynian…) i dodać do wody, ludzie jednak ze swojego lenistwa i ogłupienia preferują dwie pierwsze metody, na skutek czego przyjmują te różne chemiczne substancje a przy tym przepłacają. Rozsądnie byłoby konkretne kwestie analizować szczegółowo.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.