W USA stworzono wibrokapsułki wywołujące uczucie sytości

Opublikowano: 28.12.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1391

Fizycy i lekarze ze Stanów Zjednoczonych opracowali kapsułki, które po umieszczeniu w żołądku mogą powodować uczucie sytości ze względu na wytwarzane przez nie wibracje. Przyjmowanie takiej kapsułki przed jedzeniem zmniejsza ilość spożywanego pokarmu o około 40%, podaje służba prasowa Massachusetts Institute of Technology (MIT).

„Osoby pragnące schudnąć mogą przyjmować nasze kapsułki przed każdym posiłkiem. Mogą stać się skuteczną alternatywą dla istniejących produktów odchudzających, z których wiele ma poważne lub nieprzyjemne skutki uboczne” – stwierdziła profesor nadzwyczajna MIT Shriya Srinivasan, cytowana przez służby prasowe uniwersytetu.

Opracowana kapsułka to urządzenie mechaniczne działające na wyspecjalizowane receptory w żołądku, na podstawie których układ nerwowy ocenia stopień rozciągnięcia ściany żołądka. Aktywacja receptorów uruchamia łańcuch sygnałów, które powiadamiają organizm o pojawieniu się uczucia sytości i powodują, że organizm ludzki wytwarza hormony związane z tym uczuciem.

Jak zauważają naukowcy, receptory te od dość długiego czasu wykorzystywane są do walki z nadwagą, w związku z czym lekarze umieszczają w układzie pokarmowym butle wypełnione płynem. Rozciągają żołądek, co sprzyja wczesnej produkcji hormonów sytości i zmniejsza ilość spożywanego pokarmu w ciągu pierwszych 10-12 tygodni po wszczepieniu balonu. Następnie układ nerwowy przyzwyczaja się do ciągłego rozciągania żołądka, w wyniku czego spada skuteczność terapii.

Fizycy i lekarze ze Stanów Zjednoczonych sugerują, że problem ten można obejść, chwilowo rozciągając brzuch tylko przed jedzeniem. Kierując się tymi rozważaniami, naukowcy stworzyli kapsułę o wymiarach 3 na 1 cm, wewnątrz której zbudowano specjalny silnik wibracyjny i źródło zasilania. Kiedy ta pigułka dotknie ścianek żołądka, zaczyna wytwarzać wibracje, które oddziałują na receptory w taki sposób, że układ nerwowy zaczyna wierzyć, że żołądek jest rozdęty i pełen jedzenia.

Naukowcy przetestowali działanie tych kapsułek w eksperymentach na świniach, do których przełyku badacze wkładali te urządzenia przed posiłkami. Długoterminowe obserwacje zachowań zwierząt wykazały, że wibrujące kapsułki zmniejszają typową masę pokarmu zjadanego przez świnie o 40% i nie powodują żadnych niebezpiecznych skutków ubocznych ani długotrwałych zmian w zachowaniu zwierząt. Naukowcy mają nadzieję, że urządzenia te będą działać w podobny sposób na ludziach.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. emigrant001 28.12.2023 12:51

  na nadwagę jest jeden prosty, darmowy, sprawdzony sposób; mniej żreć:)

 2. Katana 28.12.2023 16:04

  Amerykańska nauka czyli: Jak oszukać samego siebie.
  Jak tak dalej będą się kontrolować to świat utonie w pampersach… Niekoniecznie ze względu na odchody. To białe generuje nawet przychody… w skrajnych okolicznościach 😉
  //w żołądku mogą powodować uczucie sytości ze względu na wytwarzane przez nie wibracje//
  Ciekawe czy “robak pastewny” pokryje potrzeby na “permanentne ejakulacje”. A zanim gruby schudnie to chudy wyschnie… 😉 Czy jakoś tak.

  Reedit: A no tak… Znowu coś oszukają. I tak w kółko…
  Karuzela, karuzela…
  Wi(b)rujemy… w majtach strzela.

  https://youtu.be/eiYmdjCEOB8

  Uwaga: MOKRY GRUBAS. Ratuj się kto może.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.