Super-wulkan się budzi?

Opublikowano: 07.02.2010 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Nauka i technika

Liczba wyświetleń: 648

Wiele serwisów prasowych na świecie rozpisuje się ostatnio o jednej z największych serii trzęsień ziemi we współczesnej historii Parku Yellowstone, USA. Według tych serwisów, już ponad 1000 razy trzęsła się ziemia, zaledwie w przeciągu jednego tygodnia. Najsilniejsze trzęsienie ziemi w tej serii (swarm), miało jak dotąd sile 3,8 w skali Richtera. Historia takich serii pokazuje, że mogą się one w miarę upływu czasu nasilać. Seria ta rozpoczęła się dnia 19 stycznia i trwa do dzisiaj. Nie jest to rzadkie zjawisko, na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, ale co niepokoi uczonych to fakt, iż powtarza się ono coraz częściej. Z tego powodu właśnie Park Narodowy Yellowstone jest najlepiej monitorowanym sejsmicznie regionem na ziemi.

Wszyscy wiemy jak potworne w skutkach mogą być wybuchy wulkanów. W 79 roku naszej ery, Wezuwiusz zasypał popiołem Pompeje tak szybko, że ludzie nie zdążyli nawet z nich uciec. Są one dzisiaj wspaniałym miejscem, do poznawania ówczesnego życia, ale czy my byśmy chcieli stać się materiałem poznawczym dla archeologów z przyszłości?

Wybuch wulkanu na Santorini (3600 lat temu) był tak potężny, że praktycznie rozłupał dużą wyspę na 2 części, tworząc gigantyczną lagunę o wymiarach 12 km x 7 km oraz gigantyczne tsunami. Wybuch ten przyczynił się do upadku kultury Minojskiej, która kwitła na wyspie Krecie, oddalonej od Santorini o 110 km. Istnieją teorie mówiące, że prawdopodobnie ten właśnie wybuch przyczynił się do powstania legendarnych plag egipskich oraz mógł być także przyczyną zatopienia Atlantydy.

Wybuch wulkanu Krakatau w Indonezji, pod koniec 18 wieku, był słyszany w Perth, w Australii (ponad 3000 km) i w Rodrigues, w pobliżu wyspy Mauritius, leżącej niedaleko Afryki (ponad 5000 km). Jego siłę obliczono na 13 000 razy większą od siły bomby atomowej, zrzuconej na Hiroszimę.

Istnieją jednak jeszcze potężniejsze wulkany, które swoim wybuchem mogą zagrozić nie tylko wyspie, czy kontynentowi, ale całej ziemi. Nazywa się je super-wulkanami. Ich siła wybuchu jest średnio 100 000 razy większa od wybuchu dość sporego wulkanu!

Jednym z największych super-wulkanów jest Kaldera Yellowstone, położony na terenie Parku Narodowego Yellowstone, w Wyoming, USA.

W Wikipedii możemy o tej kalderze przeczytać, iż:

“Kaldera Yellowstone o rozmiarach ok. 55 x 80 km znajduje się nad tzw. plamą gorąca i jest pozostałością po gigantycznych eksplozjach superwulkanu, jakie miały miejsce 2,1 mln, 1,3 mln oraz 640 tys. lat temu. Były to erupcje o najwyższym stopniu w 8-stopniowej skali VEI (Indeks Eksplozywności Wulkanicznej). W czasie ostatniej, największej erupcji, 640 tys. lat temu, do atmosfery zostało wyrzucone ponad 1000 km³ materiału piroklastycznego. Na zakończenie tej erupcji doszło do zapadnięcia się opróżnionej komory i powstania kaldery zapadliskowej. Obszar ten nazywany jest wielką kalderą. Później następowały mniejsze erupcje lawowe, bez wyrzutu piroklastyków. Ostatni wypływ lawy miał miejsce 70 000 lat temu. Badania terenu falami sejsmicznymi wykazały że komora magmowa znajduje się 5 – 10 kilometrów pod powierzchnią ziemi.
Ze względu na możliwość kolejnego wybuchu, kaldera jest monitorowana za pomocą rozmieszczonych na jej obszarze odbiorników GPS oraz pomiarów radarowych wykonywanych przez satelity. W obserwacje kaldery zaangażowane są zespoły uczonych z University of Utah w Salt Lake City oraz z US Geological Survey.”

Niestety nie wszystkie dane w Wikipedii są pełne. Opisywana w niej komora magmowa, jest gigantyczna. Badania wykazały, iż znajduje się ona na głębokości, od około 8 km do 600 km w głąb ziemi. Wybuchy tego Super-wulkanu występowały już 3 razy na przestrzeni ostatnich 2 milionów lat, średnio co około 600 000 lat. Ostatni wybuch wydarzył się 640 tys. lat temu. Czyżby nastał już czas na nową, gigantyczną erupcję? Tego nie wiemy, ale taka szansa istnieje, więc śledźmy uważnie dalszy rozwój wypadków.

Opracowanie i źródło: Globalna Świadomość


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Dodi 07.02.2010 18:54

    Wybuchy super-wulkanu wystepowaly JUZ ( to “juz” jest juz smieszne ) 3 razy….powtorze slownie ….trzy razy na przestrzeni ostatnich UWAGA!!!! nie 2 lat lecz 2 MILIONOW LAT!!!!!:):):) ha,ha,ha
    I nastal czas, wytlumaczony i usprawiedliwiony na nowa gigantyczna erupcje 🙂 Dodac nalezy, ze 2 miliony lat temu pojecie HAARP bylo tubylcom tudziez malpom pojeciem nieznanym i nie doswiadczanym .

  2. Joanna d’Arc 07.02.2010 19:58

    Wulkan Krakatau (wybuchł w 1883 r.) ,podobnie jak Santorini leży na skrzyżowaniu dużych uskoków tektonicznych.Wybuch Krakatau , chyba najsilniejszy ze znanych w historii, spowodował zniszczenia w obrębie ok. 100 km. Czy w odległości 100 km od parku Yellowstone są jakieś miejscowości?Informacja o Kalderze Yellowstone należy, niewątpliwie, do medialnych mitów, których celem jest zatrzymanie uwagi czytelników na możliwym, ale jeszcze nieistniejącym wydarzeniu. Mity tego typu angażują intelekt i wpływają na emocje; mają budzić grozę, co ułatwia manipulowanie społeczeństwem

  3. cas 07.02.2010 20:50

    Wybuch tego wulkanu fajnie przedstawiono w filmie “2012”
    Jak pierdyknie to poziom CO2 wzrośnie na ziemi kilka razy,
    I kto wtedy zapłaci podatek węglowy? … 😉

  4. W. 08.02.2010 07:30

    @cas
    Zapłacą Stany Zjednoczone, bo wulkan jest na ich terenie. Nikt im Alaski od Rosjan kupować nie kazał.

    @Joanna d’Arc
    Słyszałaś o wybuchu wulkanu Tambora w Indonezji w 1815 r.? Spowodował wielką klęskę głodu, chłodu i deszczów na całej Ziemi w roku 1816. Skutki były widoczne przez dekadę i spowodowały śmierć ok. 117.000 ludzi. Tutaj więcej: pl.wikipedia.org/wiki/Tambora.

    Wulkan w Yellowstone jest większy.

    Cytat z WIkipedii:
    “Superwulkan w Parku Narodowym Yellowstone wybuchał ponad 2 mln lat, 1,3 mln lat oraz 640 tys. lat temu. I dlatego naukowcy wnioskują, że może on wybuchnąć w najbliższym czasie tj. w ciągu najbliższych kilku tysięcy lat, jak i w ciągu najbliższych kilkunastu lat, gdyż jego aktywność ostatnio wyraźnie wzrosła.”

  5. Joanna d’Arc 08.02.2010 14:12

    W@4. A.Co do wybuchu wulk. Tambora-zajrzę, jakoś częściej napotykałam informacje o Krakatau. Obydwa wulkany znajdują się na obszarach b. gęsto zaludnionych. Ogromnych zniszczeń mogły dokonać fale oceaniczne spowodowane erupcją wulkanów. B.Park Yellowstone leży we wschodniej , raczej słabo zaludnionej,części Gór Skalistych ( to nie Alaska). C. Nie zmienia to faktu, że wiadomość zaliczyć można do kategorii mitów medialnych.

  6. jiri 08.02.2010 19:16

    gowno prawda,nie zajmujcie sie bzdurami i nie nastawiajcie sie na zaden 2012,tylko patrcie na to co sie dzieje teraz i nie bądzcie obojetni bo skonczycie w piecach

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.