Strajk generalny centrali związkowej CGIL

Opublikowano: 07.05.2011 | Kategorie: Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 613

WŁOCHY. 6 maja we Włoszech miał miejsce strajk generalny zorganizowany przez największą, lewicową centralę związkową CGIL na znak protestu przeciwko polityce gospodarczej i finansowej rządu Silvio Berlusconiego. W stu miastach i miasteczkach zorganizowano manifestacje. Strajk sparaliżował komunikację miejską, na rzymskim lotnisku Fiumicino odwołanych zostało 20 lotów, nie działały niektóre banki i urzędy pocztowe, zamkniętych było wiele szkół w całym kraju. To, czy dana placówka bądź instytucja pracowała normalnie, zależało od tego, jaka część jej pracowników należy do CGIL. Faktycznie jednak zwłaszcza w oświacie w rezultacie strajku wielu uczniów miało dzień wolny.

Największy chaos we włoskiej stolicy wywołali protestujący studenci, którzy blokowali ruch uliczny. Prowadzili także okupację torów na największym w mieście dworcu kolejowym Termini. Paraliż komunikacyjny w Wiecznym Mieście był też rezultatem zamknięcia na 4 godziny obu linii metra. Właśnie w Rzymie utrudnienia w transporcie publicznym były największe.

We włoskich miastach tysiące ludzi domagało się podczas demonstracji “więcej pracy, mniej podatków”. W Rzymie manifestowali emeryci, pracownicy budżetówki, studenci, przedstawiciele potężnego związku metalowców Fiom, należącego do lewicowej centrali. “My emeryci straciliśmy cierpliwość” – głosił jeden z transparentów. “Jeśli nie teraz, kiedy?” – skandowali młodzi demonstranci.

“Gospodarka jest zacofana, bezrobocie i obciążenia podatkowe rosną, pracownicy doświadczają obniżenia ochrony czy likwidacji ich praw” – przypominała lewicowa centrala związkowa, w odezwie nawołującej do protestu. Według CGIL “ofiarami tej polityki są emeryci, a młodzieży odmawia się przyszłości (…) Praca i godność kobiet są poniżane”.

Szefowa centrali Susanna Camusso, uczestnicząca w manifestacji w Neapolu, powiedziała: “Rząd tylko kłamie”. Podkreśliła, że celem strajku jest nakłonienie rządu do wprowadzenia zmian w polityce gospodarcze.

Był to czwarty strajk generalny CGIL ogłoszony w ciągu prawie trzech lat pracy obecnego rządu. Organizatorzy protestu twierdzą, że uczestniczyło w nim 58 procent wszystkich pracowników.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.