Spada zaufanie do mediów w Kanadzie

Opublikowano: 16.11.2023 | Kategorie: Media, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 847

Nowe badanie przeprowadzone przez Statistics Canada wykazało, że większość Kanadyjczyków nie wierzy mediom.

Aż 53% procent ankietowanych stwierdziło, że nie pokłada wielkiego zaufania w informacjach i wiadomościach, które otrzymują od mediów. Mniej niż jedna na sześć osób (16%) deklarowała wysoki poziom zaufania do mediów, podczas gdy 32% respondentów stwierdziło, że ma jedynie umiarkowany poziom zaufania.

Poziomy zaufania oceniano w 10-punktowej skali, gdzie wynik wynoszący pięć lub mniej oznaczał brak zaufania, natomiast wynik osiem i więcej oznaczał wysoki poziom zaufania. Wynik satysfakcji wynoszący sześć lub siedem wskazywał na umiarkowany poziom zaufania do mediów jako całości.

„Niski poziom zaufania do mediów może na pierwszy rzut oka wydawać się niepokojący” – czytamy w raporcie „Canadian Social Survey”. „Jednak niski poziom zaufania do źródła informacji, które nie zawsze jest godne zaufania lub do źródła, którego informacje z biegiem czasu stały się mniej dokładne, nie jest całkowicie złym sygnałem, jeśli wskazuje, że społeczeństwo pozostaje ostrożne i krytyczne wobec informacji, które otrzymuje”.

Poziom zaufania różnił się w zależności od rodzaju nośnika. Na przykład tylko 5% Kanadyjczyków ufa informacjom z mediów społecznościowych w porównaniu do 28% w przypadku bardziej tradycyjnych form mediów, takich jak media drukowane, radio i telewizja. Wiadomości internetowe cieszyły się jedynie 13-procentowym zaufaniem.

Większość Kanadyjczyków twierdzi, że czerpie wiadomości i informacje z internetu, telewizji lub mediów społecznościowych, co stanowi 85% konsumpcji wiadomości. z kolei 8% populacji woli otrzymywać wiadomości z radia, 5% woli media drukowane, a 2% korzysta z „innych źródeł informacji”.

„Młodzi ludzie korzystali częściej niż seniorzy z internetu i mediów społecznościowych w celu uzyskania informacji, przy czym seniorzy preferowali bardziej tradycyjne źródła mediów, takie jak telewizja, radio i media drukowane” – czytamy w badaniu.

Starsi Kanadyjczycy częściej ufają mediom informacyjnym niż osoby poniżej 65. roku życia. Największa różnica wystąpiła między osobami w wieku 65 lat i starszymi a osobami w wieku od 15 do 24 lat.

Seniorzy prawie dwukrotnie częściej niż najmłodsza ankietowana grupa wiekowa wykazują wysoki poziom zaufania do mediów jako całości – 22% w porównaniu z 12%. 37% seniorów ma wysoki poziom zaufania do informacji i wiadomości z telewizji w porównaniu z 24% młodych ludzi.

Wyniki badania StatCan oparte są na danych zebranych z 20 000 kanadyjskich gospodarstw domowych.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Admin WM 16.11.2023 11:31

    Pokolenie telewizji kontra pokolenie internetu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.