Śmieciowe jedzenie wywołuje problemy psychiczne u dzieci

Opublikowano: 31.08.2013 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 532

Ryzyko problemów psychicznych u dzieci wzrasta, gdy matka niezdrowo odżywia się w czasie ciąży. Warto się też przyjrzeć diecie w pierwszych latach życia, bo nieprawidłowe karmienie w tym okresie nasila np. objawy lęku i depresji.

Australijsko-norweski zespół prof. Felice Jacki z Deakin University analizował dane pozyskane od wielotysięcznej próby uczestników Norwegian Mother and Child Cohort Study (MoBa). W ramach studium zbierano szczegółowe informacje nt. diety kobiet w czasie ciąży. Przyglądano się także jadłospisowi ich dzieci w wieku 18 miesięcy i 3 lat.

Dzięki wypełnionym przez rodziców kwestionariuszom można było oszacować symptomy depresji, lęku, zaburzeń zachowania oraz zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci 1,5-rocznych, a także 3- i 5-letnich. Później badano związek między dietą matki i dietami dzieci a stanem zdrowia psychicznego i zachowaniem maluchów w wieku 1,5-5 lat (wzięto przy tym poprawkę na różne potencjalnie istotne czynniki, np. płeć dziecka, matczyną depresję, wiek rodziców, przychód domowy czy palenie przez matkę przed i w czasie ciąży).

Naukowcy zauważyli, że matki spożywające w czasie ciąży więcej niezdrowych produktów, np. oczyszczonych zbóż, słodzonych napojów i słonych przekąsek, miały dzieci z bardziej nasilonymi problemami behawioralnymi, np. agresją i napadami złości. Poza tym okazało się, że u maluchów, które we wczesnych latach życia jadły więcej niezdrowych pokarmów lub nie jadły wystarczających ilości pokarmów bogatych w składniki odżywcze, np. warzyw, pojawiały się zarówno zaburzenia eksternalizujące (preferencja do wyładowywania negatywnych emocji – gniewu, agresji, wrogości czy złości – na świecie zewnętrznym), jak i internalizujące (dot. one np. smutku czy lęku i przejawiają się jako depresyjność, wycofanie).

Jacka podkreśla, że “staje się coraz bardziej oczywiste, że dieta ma wpływ na zdrowie psychiczne osób reprezentujących całe spektrum wiekowe”. Obecnie pani profesor współprowadzi pionierskie badania, które mają wykazać, czy poprawa menu chorych z depresją polepszy także ich stan psychiczny.

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: Deakin University
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. sck 31.08.2013 20:41

    Wow, co za odkrycie. Czy ktoś myślał że ulepszacze są po to żeby ulepszać skoro tylko psują smak? Czy komuś robi różnicę czy pije napój koloru pomarańczowego czy czerwonego? Czy wy naprawdę myślicie że chemię dodaje się do żywności żeby cokolwiek poprawić?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.