Jak żywią się uczniowie 6 i 7 klas podstawówki?

Opublikowano: 08.10.2023 | Kategorie: Nauka i technika, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1844

Ponad tysiąc uczniów klas 6 i 7 szkół podstawowych weźmie udział w badaniach naukowców Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, aby sprawdzić, w jaki sposób się odżywiają. Dla nastolatków i ich rodziców przygotowano również bezpłatne warsztaty kulinarne i porady dietetyczne.

Badania odbędą się w ramach projektu „Schody Zdrowia – edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa”, realizowanego przez Zakład Żywienia Człowieka w Katedrze Dietetyki Wydziału Zdrowia Publicznego SUM w terminie wrzesień 2023 – marzec 2024.

„Badania naukowe wskazują, że dziecko z nadwagą między 6. a 9. rokiem życia jest 10-krotnie bardziej narażone na otyłość w dorosłym życiu, natomiast u nastolatka z nadwagą między 10. a 14. rokiem życia ryzyko to jest 28-krotnie większe” – podkreśliła w informacji prasowej dr n.med. Agnieszka Białek-Dratwa, jedna z koordynatorek projektu.

Jak dodała, nadmierne spożycie żywności w dzieciństwie może sprzyjać rozwojowi w dorosłym życiu przewlekłych chorób wynikających z nieprawidłowego żywienia, takich jak: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, niedokrwienna choroba serca, zaburzenia metaboliczne czy nowotwory. „To pokazuje, jak ważny jest nasz projekt. Jestem przekonana, że dzięki niemu uda nam się zaszczepić w dzieciach korzystne nawyki żywieniowe, które zaprocentują w ich późniejszym, dorosłym już życiu. Mocno liczymy również na zaangażowanie nauczycieli i rodziców” – zaznaczyła dr n.med. Białek-Dratwa.

Pierwszy etap projektu badawczego zakłada przeprowadzenie badań przesiewowych w zakresie pomiarów antropometrycznych (m.in. wzrost, masa ciała, obwód talii, obwód bioder) oraz analizy składu ciała. Naukowcy SUM przyjrzą się również, jak wyglądają zachowania żywieniowe i postawy wobec jedzenia wśród rodziców i uczniów klas 6-7 szkół podstawowych.

Uczniowie, którzy zostaną wyłonieni w pierwszym etapie projektu z nadwagą/otyłością wraz z rodzicami/opiekunami prawnymi zostaną objęci programem żywieniowym, który składa się z porad dietetycznych oraz udziału w warsztatach kulinarno-edukacyjnych. Wezmą oni udział w drugim etapie (styczeń-wrzesień 2024). W sumie projektem objęto około 1 000 uczniów szkół z Bytomia i Zabrza.

Projekt ma na celu m.in. zwiększenie odpowiedzialności dorosłych (opiekunów, nauczycieli) na zdrowie dzieci oraz zaszczepienie świadomości, że zdrowie psychiczne zależy od prawidłowego żywienia.

Pracownicy SUM podkreślili, że w okresie intensywnego rozwoju fizycznego i psychicznego składniki codziennej diety są niezwykle istotne. To właśnie dzięki nim w odpowiedni sposób rozwijają się poszczególne narządy m.in. mózg, mięśnie, płuca, serce, nerki. Zarówno niedobory składników odżywczych, jak i ich nadmierne spożycie mają negatywne konsekwencje zdrowotne. Konsekwencje mogą być: rozwojowe – polegające m.in. na opóźnieniu wzrastania i kształtowania sprawności fizycznej, rozwoju psychicznego, umysłowego i emocjonalnego, zaburzeniach dojrzewania płciowego, wadach postawy oraz ogólnie szybkim męczeniu się, oraz chorobowe – związane ze zmianami w strukturze oraz funkcjonowaniu wielu narządów i układów organizmu, których skutki chorobowe moją być długofalowe.

Autorstwo: Julia Szymańska (PAP)
Zdjęcie: Highway Starz (pl.DepositPhotos.com)
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.