Produkty mleczne dla małych dzieci nie zastępują mleka

Opublikowano: 24.10.2023 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1044

Niedawny raport Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP) wykazał, że produkty mleczne dla małych dzieci nie zastępują mleka kobiecego ani krowiego.

Mleko dla małych dzieci lub mieszanka dla starszych niemowląt i małych dzieci (OIYCF) jest zazwyczaj przeznaczona dla dzieci w wieku od sześciu do 12 miesięcy i poniżej trzech lat. Różni się od mieszanki dla niemowląt, którą podaje się dzieciom do 12 miesiąca życia. Przetwory mleczne dla niemowląt to mieszanki w proszku sprzedawane w puszkach i podawane po zmieszaniu z wodą. W raporcie klinicznym z 20 października AAP wyraziła obawy dotyczące promowania OIYCF jako zamiennika mleka krowiego lub mleka matki.

W raporcie stwierdzono, że wielu konsumentów „błędnie wierzy”, że korzyści deklarowane na mleku dla małych dzieci są naukowo udowodnione. Na przykład na niektórych produktach OIYCF twierdzi się, że „poprawiają rozwój mózgu lub funkcje odpornościowe”, co ostatecznie wpływa na rodziców, którzy sądzą, że te produkty są zdrowsze niż mleko krowie. W raporcie przytoczono badanie, z którego wynika, że ​​60 procent opiekunów wierzy, że OIYCF zapewnia odżywianie, którego w rzeczywistości produkty te nigdy nie zapewniały. Oprócz tego, że nie zapewnia wartości odżywczych, produkt zawiera dodatek cukru i soli, co powoduje u dzieci upodobanie do takich smaków, co może skutkować otyłością lub innymi powiązanymi chorobami.

Chociaż zakłady produkujące preparaty do początkowego żywienia niemowląt podlegają regulacjom amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, nie ma tak rygorystycznych przepisów regulujących mieszanki napojów mlecznych dla starszych niemowląt i małych dzieci. Poza tym rodzice mogą zostać „wprowadzeni w błąd”, zakładając, że OIYCF jest wystarczająco korzystny dla niemowląt w wieku poniżej 12 miesięcy, „podważając karmienie piersią lub wypierając preparaty dla niemowląt przez te niezalecane produkty”.

W AAP zbadano dwie grupy niemowląt – te poniżej 12 miesięcy i te powyżej 12 miesięcy. W przypadku dzieci poniżej 12 miesiąca życia karmionych mlekiem modyfikowanym zastąpienie preparatu OIYCF „nie odgrywa istotnej roli w dostarczaniu mikroelementów tej grupie wiekowej”. W przypadku niemowląt w wieku powyżej 12 miesięcy te, które otrzymują dietę składającą się z pokarmów stałych zawierających wystarczającą ilość żelaza i witamin, powinny to kontynuować, ponieważ „nie ma korzyści ani potrzeby spożywania OIYCF” – stwierdzono w raporcie. „Produkty reklamowane jako „preparaty uzupełniające”, „preparaty do odstawienia od piersi” lub „mleka i preparaty dla niemowląt” są w mylący sposób promowane jako niezbędny element diety zdrowego dziecka lub, w przypadku produktów skierowanych do małych niemowląt, odpowiednik produktów dla niemowląt formułę” – stwierdził główny autor George J. Fuchs III, zgodnie z komunikatem prasowym AAP z 20 października. „Napoje te nie powinny zastępować zbilansowanej diety i są gorsze od standardowych preparatów do początkowego żywienia niemowląt u dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy i nie zapewniają żadnych korzyści w porównaniu ze znacznie tańszym mlekiem krowim.”.

AAP ostrzegło, że niektóre produkty OIYCF „były krytykowane jako zawierające elementy uważane za niepotrzebne lub potencjalnie szkodliwe, w tym między innymi wysoką lub niską zawartość białka, wyższą zawartość sodu w porównaniu z mlekiem krowim oraz dodatek substancji słodzących”.

Stowarzyszenie zaleciło karmienie dzieci poniżej 12 miesiąca życia mlekiem kobiecym lub standardową odżywką dla niemowląt jako płynną dietą. W przypadku dzieci w wieku 12 miesięcy i starszych AAP poprosiło opiekunów o zapewnienie „zróżnicowanej diety zawierającej wzbogaconą żywność w celu optymalizacji spożycia składników odżywczych”. Chociaż można zaproponować OIYCF, „nie zapewnia ono przewagi odżywczej u większości dzieci w porównaniu z dobrze zbilansowaną dietą zawierającą mleko ludzkie (preferowane) i/lub mleko krowie”.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.