Skażenie radioaktywne w Morzu Barents coraz groźniejsze

Opublikowano: 12.07.2019 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 298

Norwedzy alarmują, że promieniowanie radzieckiego atomowego okrętu podwodnego K-278 „Komsomolec” narasta.

Według zaktualizowanych danych maksymalny poziom promieniowania w obszarze rury wentylacyjnej przedziału reaktora zatopionego radzieckiego atomowego okrętu podwodnego K-278 „Komsomolec” 800 tysięcy razy przekracza normę, donosi Instytut Badań Morskich (Norwegia).

Najwyższą aktywność objętościowa cezu-137, która wynosiła 800 bekereli na litr, zaobserwowano w próbce pobranej bezpośrednio z rury wentylacyjnej, podczas gdy w innych próbkach odpowiednie wskaźniki są niższe. Na przykład próbka pobrana na wysokości kilku metrów nad rurą nie wykazała już znaczącego przekroczenia normalnego poziomu promieniowania, które w Morzu Norweskim szacuje się na 0,001 bekerela na litr (norweskie przepisy określają maksymalną aktywność objętościową w żywności na poziomie 600 bekereli na kilogram).

Organizacja podkreśla, że ​​obecnie zanieczyszczenie nie stanowi zagrożenia dla rybołówstwa, ale okręt podwodny na dnie morza wymaga regularnego monitorowania. Naukowcy zwrócili również uwagę na niezwykłe chmury obserwowane w miejscu pobierania próbek. Obecnie eksperci wyjaśniają ich związek z promieniowaniem.

W lipcu poinformowano, że poziom promieniowania w obszarze rury wentylacyjnej przedziału reaktora okrętu podwodnego jest 100 tysięcy razy powyżej normy. Następnie ekspert wojskowy Aleksiej Leonkow przyznał, że podczas pracy norwescy eksperci rozszczelnili okręt podwodny.

Atomowy okręt podwodny K-278 „Komsomolec” projektu 685 „Pławnik” zatonął 7 kwietnia 1989 roku na głębokości 1680 metrów 180 kilometrów na południe od Wyspy Niedźwiedziej na Morzu Norweskim. Z 69 osób znajdującej się na okręcie podwodnym zginęły 42 osoby.

Katastrofę spowodował pożar w siódmym przedziale okrętu podwodnej. Do okrętu K-278 „Komsomolec” należy rekord zanurzenia (1027 metrów). Okręt podwodny ma reaktor jądrowy i dwie torpedy z głowicami plutonowymi.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o