Sieć eksperymentalna 5G na Politechnice Łódzkiej

Opublikowano: 14.05.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 329

Na Politechnice Łódzkiej w czwartek zostanie uruchomiona próbna sieć 5G. Projekt o charakterze badawczym jest finansowany ze środków Ministerstwa Rozwoju – poinformowała rzeczniczka prasowa uczelni Ewa Chojnacka.

https://www.youtube.com/watch?v=2qXVkjZwcD8

Konsorcjum, które zrzesza Instytut Łączności – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnikę Łódzką (PŁ), firmę Ericsson oraz spółkę Fundingbox, w czwartek zdalnie uruchomi sieć badawczą 5G na Politechnice Łódzkiej – przekazała Ewa Chojnacka.

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Rozwoju, którego szefowa wicepremier Jadwiga Emilewicz ma zdalnie uczestniczyć w rozmowach podczas zdalnego uruchomienia sieci badawczej 5G – zapowiadają organizatorzy czwartkowego seminarium. Udział w nim ma wziąć też – zdalnie – m.in. minister cyfryzacji Marek Zagórski.

5G to najnowsza technologia łączności, która jest na etapie tzw. walidacji, czyli dokładnego sprawdzania parametrów technicznych sieci. Taka rolę ma spełniać sieć badawcza 5G na PŁ.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Komisja Europejska chce, by do końca 2020 r. sieć 5G działała przynajmniej w jednym mieście każdego kraju członkowskiego, a do 2025 r. powinny mieć ją wszystkie duże miasta w UE oraz główne szlaki transportowe. Główne parametry sieci 5G to 1 Gb/s transferu, a także opóźnienie mniejsze niż 5 milisekund oraz obsługa ponad 100 urządzeń na metr kwadratowy powierzchni.

Autorstwo: Hubert Bekrycht
Źródło: NaukawPolsce.PAP.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

Celem eksperymentu nie jest sprawdzenie jak sieć 5G wpływa na zdrowie ludzi, a jak szybko będzie działać transfer. Możliwe, że eksperyment jest nielegalny – najprawdopodobniej nie uzyskano zgody indywidualnej studentów i pracowników Politechniki Łódzkiej na udział w eksperymencie, który może wpłynąć na ich zdrowie i życie.


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. beth 15.05.2020 11:31

    z całą pewnością owi psudo-naukowcy z P.Ł. mają sprane mózgi , chyba tylko oni wiedzą czym i za ile.
    A poniżej nieco faktów o czym w/wymienieni powinni wiedzieć;

    https://vk.com/id500922463?z=video500922463_456241994%2F9f29a7873de79c0e82%2Fpl_wall_500922463

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.