Setki wyroków dożywocia dla uczestników zamachu stanu

Opublikowano: 29.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1664

Turecki sąd skazał w czwartek 337 podejrzanych na dożywocie za próbę zamachu stanu przeciwko prezydentowi Recepowi Erdoganowi w 2016 roku. W sumie przed sądem stanęło 475 oskarżonych, z których 75 uniewinniono, inni zaś otrzymali wyroki wieloletniego więzienia.

To najnowsze orzeczenie w serii procesów, które rozpoczęły się w 2017 roku, a w których sądzeni są żołnierze i cywile oskarżeni o udział w próbie obalenia rządu przez wojsko w 2016 roku, w wyniku której zginęło co najmniej 250 osób, a ponad 2000 zostało rannych. W tym procesie sądzeni byli m.in.: generałowie i piloci myśliwców z bazy lotniczej Akinci na obrzeżach stolicy Ankary. Jak przekonywali prokuratorzy, to właśnie były dowódca sił powietrznych Akin Ozturk i inni dowódcy z bazy Akinci kierowali zamachem stanu, przeprowadzili bombardowania parlamentu i budynków rządowych oraz usiłowali zabić prezydenta Erdogana.

Turecka agencja informacyjna Anadolu poinformowała, że wielu skazanych otrzymało wielokrotne wyroki ,,zaostrzonego” dożywocia, które w Turcji zastąpiło karę śmierci, a które przewiduje surowsze warunki osadzenia. Na najwyższe kary, 79-krotnego bezwarunkowego dożywotniego pozbawienia wolności sąd skazał m. in.: byłego dowódcę bazy tankowców gen. Bekira Ercana Vana, płk. Mustafę Kaygusuza, który koordynował działania lotnicze oraz ppłk. Hasana Balikci, który jako pilot bombardował turecki parlament.

Jak mówił jeden z adwokatów obrony Turgay Özcan, cały proces był pełen nieprawidłowości. „Na etapie dochodzenia dowody nie zostały właściwie i dokładnie ocenione. W rezultacie proces nie został przeprowadzony prawidłowo” – powiedział. Natomiast Alper Kalin, ojciec skazanego pilota stażysty, po wyroku skarżył się, że sąd w ogóle nie wziął pod uwagę dowodów sugerujących, że niektórzy piloci – stażyści byli niewinni.

Zadowolenia z wyroków nie kryli współpracownicy prezydenta Erdogana i członkowie jego administracji. „Turecki wymiar sprawiedliwości skutecznie pociąga do odpowiedzialności zdrajców ojczyzny. Nikt nie powinien wątpić, że sprawiedliwości stanie się zadość, a prawo i demokracja zwyciężą” – napisał po ogłoszeniu wyroków na Twitterze turecki minister sprawiedliwości Abdulhamit Gul.

Reżim prezydenta Erdogana od początku utrzymuje, że mózgiem spisku był Fethullah Gülen – wrogi obecnemu prezydentowi muzułmański kaznodzieja i przywódca religijny, pozostający na emigracji w USA oraz kierowany przez niego ruch FETO. Czterech imamów związanych z ruchem Gülena również zostało w tym procesie skazanych na karę 79-krotnego bezwarunkowego dożywocia. Kaznodzieja konsekwentnie zaprzecza jakiemukolwiek udziałowi w nieudanym puczu.

Zakończone obecnie postępowanie jest jednym z kilkuset prowadzonych w tej sprawie – jak dotąd wyroki zapadły już w prawie 300. Wkrótce po zamachu stanu reżim prezydenta Erdogana rozpoczął rozprawę z jego realnymi i rzekomymi uczestnikami, rozpoczynając czystki o skali niewidzianej dotychczas we współczesnej historii Turcji. Szacuje się, że w ich wyniku skazano do tej pory już ponad 4,5 tys. osób, w tym niemal 3 tys. – na karę dożywocia, a pracę straciło już 150 tys. urzędników i 20 tys. wojskowych.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.